Mistrzyni olimpijska w rzucie młotem z Rio de Janeiro i rekordzistka świata Anita Włodarczyk została najlepszym sportowcem Polski w 2016 roku w 82. plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej.
Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny triumfator, kapitan piłkarskiej reprezentacji Robert Lewandowski, a trzecie – wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro w rzucie dyskiem Piotr Małachowski.
Wioślarki Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, mistrzynie olimpijskie w rywalizacji dwójek podwójnych, uplasowały się na piątej pozycji.
W finałowej dziesiątce nie znalazł się żaden przedstawiciel dyscyplin zimowych (podobnie jak w ogłoszonej wcześniej nominowanej „20”).
Najlepszych sportowców wybierali czytelnicy „PS” i telewidzowie, a oddawanie głosów odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym – za pomocą wysyłanych pocztą kuponów oraz drogą internetową wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali w Warszawie. W czasie jej trwania można było głosować na zawodników za pośrednictwem sms-ów.
Kolegium redakcyjne „Przeglądu Sportowego” przyznało też dodatkowe wyróżnienia. Klubową Drużyną Roku został triumfator Ligi Mistrzów w sezonie 2015/16 – Vive Tauron Kielce, a Reprezentacją Roku – reprezentacja w piłce nożnej (ćwierćfinalista Euro 2016). Tytułem trenera roku uhonorowano Krzysztofa Kaliszewskiego (szkoleniowiec Włodarczyk), natomiast Odkryciem Roku – oszczepniczkę Marię Andrejczyk, czwartą zawodniczkę igrzysk w Rio de Janeiro.
Najlepszym Sportowcem Niepełnosprawnym została tenisistka stołowa Natalia Partyka, która w 2016 roku wywalczyła dwa złote medale igrzysk paraolimpijskich, a statuetkę „Superczempiona” otrzymał Tomasz Majewski – mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z 2008 i 2012 roku.
Dziesięciu najlepszych sportowców Polski 2016 roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i TVP:
1. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
2. Robert Lewandowski (piłka nożna)
3. Piotr Małachowski (lekkoatletyka)
4. Rafał Majka (kolarstwo)
5. Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (wioślarstwo)
6. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)
7. Jakub Błaszczykowski (piłka nożna)
8. Bartosz Zmarzlik (żużel)
9. Karol Bielecki (piłka ręczna)
10. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)
Wyróżnienia:
Reprezentacja Roku – reprezentacja w piłce nożnej
Klubowa Drużyna Roku – Vive Tauron Kielce
Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny – Natalia Partyka
Odkrycie Roku – Maria Andrejczyk
Trener Roku – Krzysztof Kaliszewski
Superczempion – Tomasz Majewski
Impreza Roku – mistrzostwa Europy w piłce ręcznej
Sponsor Roku – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
Serce Dla Sportu – Stowarzyszenie „Dać siebie innym”
(PAP)

Zobacz również: