Przy rondzie Wacława Kowalskiego w Brwinowie powstanie mural upamiętniający słynnego aktora. Z ośmiu zgłoszonych prac został wybrany projekt Dawida Celeka.

Stacja transformatorowa znajdująca się u zbiegu głównych ulic – Pszczelińskiej oraz Wilsona – tuż przy poczcie w Brwinowie wkrótce zmieni swój wygląd. Niedawno przeprowadzony remont elewacji był przygotowaniem do umieszczenia na niej muralu przedstawiającego m.in. Wacława Kowalskiego, aktora znanego m.in. z roli Pawlaka w filmowej trylogii „Sami swoi”, który przez wiele lat był mieszkańcem Brwinowa. Powstanie muralu jest jednym z elementów obchodów Roku Wacława Kowalskiego w gminie Brwinów.

1

Na konkurs ogłoszony przez burmistrza gminy Brwinów wpłynęło osiem prac. Jurorzy oceniali wartość artystyczną projektów (kompozycję, estetykę, atrakcyjność wizualną i oryginalność) oraz spójność z tematyką konkursu (sposób nawiązania do postaci Wacława Kowalskiego oraz historii Brwinowa). Podliczenie punktów potwierdziło odczucia i opinie zdecydowanej większości jurorów. Autor zwycięskiej pracy zaproponował odwzorowanie postaci Wacława Kowalskiego na północnej ścianie od strony ronda, a na południowej ścianie  transformatora postanowił w symboliczny sposób zaznaczyć wydarzenie, które miało ogromne znaczenie dla rozwoju Brwinowa – tam widoczna będzie lokomotywa wraz z datą pierwszego przejazdu pociągu z napisem „Kolej Warszawsko-Wiedeńska. 14.06.1845”.  Po otwarciu kopert zawierających dane autorów okazało się, że zwycięzcą został Dawid Celek, z wykształcenia architekt, obecnie mieszkający i pracujący w Berlinie. W swoim CV umieścił już znaczący dorobek w dziedzinie murali: wygrywał konkursy w Kołobrzegu oraz Gdańsku. Według jego projektu powstał w tym roku w Warszawie mural upamiętniający Dawida Bowie. Odsłonięcie malowidła na bloku przy ul. Marii Kazimiery na Żoliborzu miało miejsce w kwietniu. Mural w Brwinowie, który jest kolejnym dziełem tego twórcy, powstanie na początku października.

Zobacz również: