Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej nadzoruje śledztwo przeciwko członkom grupy przestępczej organizującej nielegalną migrację obywateli Wietnamu tzw. „kanałem nadbałtyckim”.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 8 lipca 2016 r. i w całości powierzone do prowadzenia Wydziałowi Operacyjno – Śledczemu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

Zatrzymania w Polsce, na Litwie i Łotwie

8 września 2016 r. funkcjonariusze Nadbużańskiego OSG w Chełmie i Zarządu Operacyjno – Śledczego KG Straży Granicznej w kooperacji ze Służbą Ochrony Granicy Państwowej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy oraz Zarządem Operacyjnym Głównego Zarządu SG Łotwy zatrzymali członków międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej, która trudniła się organizowaniem nielegalnej migracji z Wietnamu, przez Rosję i kraje nadbałtyckie do Polski.

W Polsce zostały zatrzymane trzy osoby: dwaj obywatele Rosji i obywatel Polski. Jednocześnie służby łotewskie zatrzymały kolejnych 5. obywateli Rosji – członków grupy przestępczej rezydujących na Łotwie. Natomiast strona litewska aresztowała na podstawie ENA obywatela Rosji – jednego z głównych organizatorów nielegalnej migracji.

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Osobom zatrzymanym zostały postawione zarzuty udziału w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.
Na wniosek Prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, Sąd Rejonowy w Lublinie w stosunku do zatrzymanych obywateli Polski i 2. obywateli Rosji zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Dotychczas służby polskie zatrzymały 88. nielegalnych migrantów z Wietnamu, a służby litewskie i łotewskie zatrzymały 46. nielegalnych migrantów obywateli Wietnamu.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zobacz również: