Dziś odbyła się uroczystość wręczenia nominacji członkom reprezentacji Polski na XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, które odbędą się w Rio de Janeiro. Zawodnicy, którzy od 7 września będą walczyć o paraolimpijskie trofea odebrali nominacje z rąk Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki oraz Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasza Szeligi.

Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka odczytał list Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło. W liście Premier RP skierowała swoje słowa do zawodników, którzy będą reprezentować Polskę w Rio de Janeiro – Igrzyska to niezwykłe emocje i rywalizacja sportowa na najwyższym światowym poziomie. Sportowiec zakładając koszulkę z białym orłem na przodzie, staje się najlepszym nośnikiem wartości, które w naszym kraju są tak ważne – pracowitości, wytrwałości, honoru i miłości do ojczyzny. Start na igrzyskach to dla sportowca zaledwie kilka chwil w porównaniu z całym cyklem przygotowań. Idea zwycięstwa, marzenie bycia tym pierwszym to meta każdego zawodnika, który idzie drogą treningu ku zwycięstwu. Polacy walczący w Rio de Janeiro zasługują na nasze najwyższe uznanie.

para

W uroczystości udział wzięli także: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Podsekretarz Stanu w MSiT Jan Widera, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, Ambasador Brazylii w Rzeczypospolitej Polskiej Alfredo Leoni, przedstawiciele sponsorów Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Przyrzeczenie w imieniu zawodników odczytała Joanna Mendak, wielokrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich w pływaniu. Już za kilka dni sportowcy rozpoczną w Brazylii rywalizację

o paraolimpijskie złoto. W igrzyskach wystartuje 90 Reprezentantów Polski w 13 dyscyplinach. W uroczystości wręczenia nominacji wzięli udział zawodnicy reprezentujący: jeździectwo, kajakarstwo, kolarstwo, lekkoatletykę, łucznictwo, pływanie, podnoszenie ciężarów, strzelectwo, szermierkę, tenis na wózkach, tenis stołowy, wioślarstwo i żeglarstwo.

– Pierwszy raz w historii polscy paraolimpijczycy mieli zapewnione godne warunki przygotowań do najważniejszej imprezy czterolecia. Pomogły w tym środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
i sponsorów, w tym spółki z udziałem Skarbu Państwa PKN Orlen. Dla mnie, jako prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego miało to niezwykle istotne znaczenie. Sukcesy na igrzyskach paraolimpijskich są bowiem odzwierciedleniem jakości przygotowań. Życzę wszystkim zawodnikom spełnienia sportowych marzeń.
– powiedział podczas uroczystości Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

Zgodnie z decyzją Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki Medaliści XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich otrzymają takie same nagrody finansowe jak medaliści XXXI Igrzysk Olimpijskich, które wynoszą: 64 400 złotych za złoty medal, 46 000 złotych za srebrny medal, 36 800 złotych  za brązowy medal.

para2

XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w Rio de Janeiro, w dniach 7-18 września 2016 r., pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. W Igrzyskach planowany jest udział około 4350 sportowców niepełnosprawnych, reprezentujących ponad 160 komitetów narodowych. Zawodnicy będą rywalizować w 526 konkurencjach w 22 sportach. Po raz pierwszy w programie igrzysk pojawi się kajakarstwo i triathlon.

Wszystkim tym, przed którymi ten najważniejszy start czterolecia życzymy powodzenia i trzymamy mocno kciuki. Kibice w Polsce będą mogli obserwować zmagania naszych reprezentantów dzięki pierwszej w historii transmisji na żywo na kanałach Telewizji Polskiej. Pierwsza relacja z ceremonii otwarcia już w środę, 7 września o 23:00.

źródło informacji: msport.gov.pl