Chociaż w 2015 roku do największej liczby kolizji ponownie doszło w Łodzi, to najtragiczniejsze w skutkach były wypadki w Warszawie – wynika z raportu porównywarki ubezpieczeń mfind. Na stołecznych ulicach w każdym tygodniu średnio ginęła co najmniej 1 osoba.
 
Eksperci porównywarki ubezpieczeń mfind.pl już po raz trzeci przygotowali raport o wypadkach drogowych w polskich miastach wojewódzkich. Podobnie jak rok wcześniej, w 2015 r. najwięcej osób zginęło na ulicach Warszawy – aż 60. W tej tragicznej statystyce na drugim miejscu znalazła się Łódź – 19 ofiar, a dalej Szczecin, Kraków i Lublin – po 15.
Dane z Warszawy powinny niepokoić, ponieważ rok wcześniej ofiar śmiertelnych było prawie tyle samo (62). Stolica jest jedynym miastem, w którym na ulicach ginie tak dużo ludzi i sytuacja prawie się nie poprawia. Dla porównania, w 2014 roku w Łodzi zginęły 42 osoby, a we Wrocławiu 41. W minionych dwunastu miesiącach ofiar w tych miastach było już znacznie mniej (19 w Łodzi i 9 we Wrocławiu).
Najwięcej wypadków w Łodzi
Jak wynika z raportu, o kolizję najłatwiej jest w Łodzi, gdzie w 2015 r. doszło do 1715 takich zdarzeń (o 75 mniej niż rok wcześniej). Niebezpieczny jest również Kraków (1138) oraz wspomniana wcześniej Warszawa (985).
Jak statystyka wypadków wygląda w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców miasta? Ponownie najgorzej wypada Łódź – 24 kolizje. Na niechlubnym drugim miejscu znalazł się Rzeszów (20 wypadków na 10 tys. mieszkańców).
Gdzie jeździ się najbezpieczniej?
Tak jak rok wcześniej do najmniejszej liczby wypadków doszło w Toruniu (43), Gorzowie Wielkopolskim (51) oraz Zielonej Górze (93). Warto podkreślić, że Toruń poprawił swój wynik aż o 33%, a Gorzów Wlkp. o 22%!
Najmniej osób zginęło na ulicach Białegostoku oraz Opola – po 3.
– Chociaż sytuacja na drogach w wielu miastach polepsza się, to widać, że ciągle jest pole do poprawy. Szczególnie martwi statystyka warszawska. W zeszłym roku na stołecznych ulicach średnio co tydzień ginęła co najmniej jedna osoba. Warto zwrócić uwagę na ten problem, szukać jego przyczyn i rozwiązania – komentuje Bartłomiej Roszkowski