Kraków zajął pierwsze miejsce w światowym rankingu piwnym, przygotowanym przez niemiecki serwis pomagający planować wakacje. Rocznie w Polsce wypija się 127 litrów piwa na osobę

Kraków, ze średnią ceną piwa wynoszącą 6,15 zł, o włos wyprzedził metropolie w sąsiednich państwach: drugi w klasyfikacji Kijów (6,16 zł) i trzecią Bratysławę (6,24 zł). Z kolei Warszawa znalazła się poza pierwszą dziesiątką. Według wyliczeń serwisu, dotyczących 2015 r., żeby napić się piwa w stolicy Polski, trzeba wydać średnio 7,97 zł, co przyniosło miastu 13. lokatę.

Na tę kwotę składają się dwie uśrednione ceny: piwa w kilku sieciowych hotelach oraz piwa butelkowego, którego koszt obliczono na podstawie cen piw największych lokalnych marek i popularnych piw dostępnych w sklepach na całym świecie. W obu przypadkach pod uwzięto wzięto pojemność 0.33 l.

Jak podaje GoEuro, dzięki Indeksowi Piwnemu serwis pomaga wybrać najlepsze pod względem cenowym miasta dla podróżników. Ranking bazuje na cenach piw w 75 miastach na całym świecie.

Z klasyfikacji wynika, że w Berlinie, który zajął 23. miejsce, piwo, kosztujące średnio 9,54 zł, jest tańsze niż w Pradze, która ze średnią ceną złocistego trunku sięgającą 9,87 zł, zajęła 26. lokatę.

W Brukseli średnia cena piwa to 11,77 zł (36. miejsce), w Atenach – 14,10 zł (51. miejsce), natomiast w Paryżu – 15,68 zł (59. miejsce). Najwięcej za napój zapłacimy w Genewie, 23,39 zł, co przyniosło miastu ostatnie, 75. miejsce. Jak podkreślają autorzy rankingu, jest to rezultat wzrostu wartości franka szwajcarskiego, w wyniku czego Zurych i Genewa znalazły się w gronie 15 miast z najdroższym piwem. Podobnie jak miasta amerykańskie, które stały się relatywnie droższe, ze względu na umocnienie się dolara względem euro.

Powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) serwis zauważył, że najwięcej piwa spożywa się w Rumunii, gdzie statystyczny piwosz wypija rocznie 133 litry alkoholu. W Polsce średnie spożycie trunku wyniosło 127 litrów, a w ostatnim pod tym względem Egipcie – 4 litry.

Na postawie danych WHO i szacunków wynikających z Indeksu Piwnego GoEuro obliczył również średnie roczne wydatki na piwo. Z obliczeń serwisu wynika, że najwięcej na piwo jego miłośnicy wydają w Helsinkach, w przeliczeniu na złotówki – 5710 zł na osobę. W Krakowie na piwo wydaje się przeciętnie 2348 zł, a w Warszawie – 3044 zł.

źródło: http://kurier.pap.pl/

Zobacz również: