Przytulacz pand lub wombatów – takie oferty pracy pojawiają się czasem na zagranicznych portalach i wydają się spełnieniem zawodowych marzeń niejednego miłośnika zwierząt. Zanim zaczniesz pakować walizki, zastanów się, czy podobnego zatrudnienia nie znajdziesz w rodzimym kraju.

Nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego, by dołączyć do zespołu wolontariuszy w ogrodzie zoologicznym. Wystarczy, że lubisz daną grupę zwierząt, określisz, w które dni możesz pracować, i dostarczysz zaświadczenie lekarskie. Konkurencja jest jednak duża.

„Dla nas podstawą u opiekuna zwierząt jest troskliwość. Cenimy te osoby, które mają dobry kontakt ze zwierzętami, trafnie odczytują ich nastroje, zauważają złe samopoczucie. Spośród tych wolontariuszy często rekrutujemy pracowników” – mówi serwisowi infoWire.pl dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

Zoo współpracują również z wieloma uczelniami i przyjmują na praktyki stażystów, także zagranicznych. Pielęgniarze zatrudnieni na stałe muszą znać język angielski, by móc dokształcać się na międzynarodowych kursach. „Pracujemy nad tym, aby opiekunowie angażowali się też w jak najwięcej programów związanych z wypuszczaniem zwierząt na wolność” – informuje ekspert.

Co należy do obowiązków opiekunów? Pielęgniarze dbają o wygodę podopiecznych, organizują im rozrywkę, zapewniają odpowiednie zabawki i ulubione pokarmy oraz przeprowadzają eksperymenty psychologiczne.

Zobacz również: