Od 1 kwietnia w blisko 700 miejscach warszawiacy będą mogli złożyć wniosek w ramach programu Rodzina 500+. Przez trzy miesiące będzie to można zrobić nie tylko w Wydziałach Obsługi Mieszkańców, ale również w gimnazjach, szkołach podstawowych, przedszkolach i żłobkach.

Wypełnij wniosek w domu
„Aby ułatwić mieszkańcom ubieganie się o to świadczenie, miejscy informatycy przygotowali na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl wniosek wraz z kreatorem, który „podpowiada” jak go wypełnić. Jest to pierwsze w Polsce tego typu narzędzie przygotowane do wypełniania wniosku w ramach programu Rodzina 500+”- mówi Hanna Gronkiewicz- Waltz – Prezydent m.st. Warszawy.
Wypełniony wniosek należy wydrukować, podpisać, dołączyć niezbędne dokumenty i złożyć w punkcie przyjmowania wniosków.

Skorzystaj ze strony warszawarodzinna.um.warszawa.pl
Jak wypełnić wniosek, które dokumenty trzeba dołączyć, oraz gdzie i w jaki sposób należy je złożyć – te ważne informacje dla mieszkańców stolicy są na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl. Osoby, mające skomplikowaną sytuację rodzinną, będę mogły skorzystać z pomocy punktów przyjmowania wniosków w Urzędach Dzielnic, właściwych dla ich miejsca zamieszkania.
Złożone wnioski będą rozpatrywać Wydziały Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędach Dzielnic. Mogą one prosić o poprawę, uzupełnienie dokumentów, wyjaśnienia. Zgodnie z ustawą, osoby otrzymają świadczenie w terminie do trzech miesięcy od złożenia wniosku.

Szkoły, przedszkola i żłobki
W Warszawie od 1 kwietnia wypełniony i podpisany wniosek można składać w punktach przyjmowania wniosków Rodzina 500+ nie tylko w Wydziałach Obsługi Mieszkańców, ale również w gimnazjach, szkołach podstawowych, przedszkolach i żłobkach. Punkty przyjmowania wniosków w placówkach oświatowych będą działały od 1 kwietnia do 1 lipca, czyli w okresie, kiedy można spodziewać się największego zainteresowania rodziców. Łącznie jest to blisko 700 punktów.
Lista punktów jest na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl

Wnioski będzie można wysłać za pośrednictwem systemów elektronicznych, których działanie powinno zapewnić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Są to: bankowość elektroniczna, portal Emp@tia, Platforma Usług Elektronicznych – PUE (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), ePUAP. Do tego niezbędne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz innych baz, program Rodzina 500+ może dotyczyć około 150 tysięcy dzieci w Warszawie. Od 1 kwietnia mieszkańcy będą mogli składać wnioski o przyznanie im świadczenia rodzinnego.

Więcej informacji o programie Rodzina 500 plus:
www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl
www.mpips.gov.pl

Infolinie:
Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – 22 529 06 68
Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego – 22 695 71 22
Urzędu m.st. Warszawy – Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115

Źródło: UM Warszawa

Zobacz również: