Agoda – jedna z największych na świecie firm specjalizująca się w internetowych rezerwacjach hoteli, opublikowała  wyniki swojego najnowszego badania Travel Smart.

Celem projektu było wskazanie europejskich destynacji turystycznych, w których najszybciej wzrasta liczba azjatyckich turystów. Azjaci cały czas kochają Paryż i Londyn, ale warto zwrócić uwagę, że liczba rezerwacji hoteli w mniejszych miastach Europy wzrasta dużo szybciej niż w przypadku tych dwóch największych europejskich aglomeracji.

W badaniu porównano miliony rezerwacji dokonanych za pośrednictwem serwisu Agoda w 2014 i 2015 roku. Najszybciej rozwijającym się europejskim kierunkiem jest austriacka gmina Hallstatt, który w 2015 roku zanotował dwukrotnie lepszy wynik niż w 2014 roku. Na kolejnym miejscu uplasowało się Fussen (Niemcy) i Glasgow (Szkocja).

Top 10 europejskich destynacji (wzrost w 2015 r.)

  1. Hallstatt, Austria (+101,4%)
  2. Fussen, Niemcy (+87,3%)
  3. Glasgow, Wielka Brytania (+85,1%)
  4. Oxford, Wielka Brytania (+78,3%)
  5. Český Krumlov, Czeska Republika (+70,7%)
  6. Heidelberg, Niemcy (+66,9%)
  7. Salzburg, Austria (+63,9%)
  8. Awinion, Francja (+60,7%)
  9. Grindelwald, Szwajcaria (+59,5%)
  10. Interlaken, Szwajcaria (+56,5%)

Hallstatt to niewielka gmina w Alpach Salzburskich, leżąca nad jeziorem Hallstättersee. Gminę zamieszkuje ok. 780 osób. Została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do głównych atrakcji zalicza się karner (kaplica) w miejscowym kościele, kopalnię soli z epoki brązu oraz cmentarzysko z epoki żelaza. Gminę w szczególności upodobali sobie chińscy turyści. Są nią zafascynowani do tego stopnia, że w 2012 roku w miejscowości Huizhou w prowincji Guangdong w Chinach zbudowali kopię austriackiej gminy. W ostatnich latach Hallstatt odnotowuje wzrost turystów z całej Azji, nie tylko z Chin.

Na drugim miejscu znajduje się niemieckie Fussen, leżące w Bawarii. Największą atrakcją miasta jest bajkowy zamek Neuschwanstein oraz zamek Hohenschwangau. Azjatyccy turyści lubują się w zamkach, najlepiej świadczy o tym fakt, że w top 10, oprócz Fussen, znalazły się jeszcze trzy miejscowości z twierdzami: Cesky Krumlov, Heidelbergu i Salzburg.

Pomimo, że Londyn i Paryż nie uplasowały się w pierwszej 10, to Wielka Brytania i Francja mają w niej swoich reprezentantów: Glasgow i Oxford znalazły się na trzecim i czwartym miejscu oraz francuski Awinion na ósmym miejscu.

TTG

Zobacz również: