Dobiegły końca rozgrywane w Lubinie Mistrzostwa Europy Juniorów (U17) w badmintonie. Impreza organizowana pod egidą Europejskiego Związku Badmintona przyciągnęła na Dolny Śląsk ponad 300 zawodników z niemal 40 krajów. Dziewięciodniowe zawody zdominowała reprezentacja Danii wygrywając turniej drużynowy, oraz zdobywając aż cztery złote medale w turnieju indywidualnym. Polacy uplasowali się w środku stawki.

Kadra Polski trenowana przez Pawła Lenkiewicza oraz Roberta Kowalczyka liczyła na dobry występ grając przed własną publicznością. Szczególne nadzieje wiązaliśmy z Robertem Cybulskim, a także Wiktorią Dąbczyńską, którzy prezentowali swoje umiejętności w grach podwójnych oraz pojedynczych. W drużynowej fazie turnieju biało – czerwoni zaliczyli dwa pewne zwycięstwa z Cyprem i Chorwacją, a w meczu o wyjście z grupy po emocjonującym dreszczowcu ulegli minimalnie Niemcom. W turnieju indywidualnym było niestety nieco gorzej. Z zawodów szybko odpadli Adam Szolc i Robert Cybulski, którzy mieli włączyć się do walki o medale. Zdecydowanie najlepiej spisał się debel, Wiktoria Dąbczyńska i Aleksandra Goszczyńska. Ich występ zakończył się jednak na ćwierćfinale po porażce z wicemistrzyniami Europy z Turcji.

Złoto drużynowe dla rozstawionych z jedynką Duńczyków nie było zaskoczeniem. Finałowa batalia z Anglią okazała się jednostronna, a świetne przygotowanie reprezentanci Danii zademonstrowali również w turnieju indywidualnym. Dwójka mieszana, Paw Eriksen i Alexandra Boje, a także singlistka Line Christophersen były najjaśniej świecącymi gwiazdami zawodów. Wyborną formą zaskakiwali Czesi oraz Francuzi. Znakomicie prezentowali się szkoccy bracia Grimley, jednak ich występ zakończył uraz Chrisa. Nieobecność faworytów wykorzystał Irlandczyk Nhat Nguyen, który zwyciężył rywalizację w grze pojedynczej mężczyzn. Zawody zamknęło emocjonujące, duńsko – francuskie starcie deblowe. Paw Eriksen i Mads Thogersen pokonali Thoma Gicquela i Leo Rossiego podkreślając raz jeszcze duńską dominację w badmintonowej Europie.

Odpowiedzialne za organizację badmintonowego święta stowarzyszenie „Sport – Art” nie zwalnia tempa. Po ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy Juniorów i tegorocznej imprezie, już za rok Lubin będzie gospodarzem Mistrzostw Europy Drużyn Mieszanych.

Źródło informacji: Stowarzyszenie „Sport-Art”

Zobacz również: