Tegoroczny, 23. Bydgoski Festiwal Operowy otworzy „Don Carlos” w wykonaniu bydgoskiego zespołu Opery Nova. „Straszny dwór” oraz „Mistrz i Małgorzata” także znalazły się w programie tegorocznego festiwalu.

Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się w dniach 23 kwietnia – 8 maja. Informacje dotyczące biletów dostępne są TUTAJ.

„Don Carlos” to opera Giuseppe Verdiego. Po 44 latach od poprzedniej realizacji ta opera powraca na bydgoską scenę. Dzieło z biegiem czasu zdobyło sobie zasłużone powodzenie i po dziś dzień zaliczane jest do kanonu największych arcydzieł włoskiej muzyki operowej.

„Straszny dwór” – operę Stanisława Moniuszki wyreżyseruje aktorka Krystyna Janda. Operę zaprezentuje Teatr Wielki z Łodzi. Powstały po upadku powstania styczniowego „ku pokrzepieniu serc”, „Straszny dwór” stał się swego rodzaju manifestem patriotycznym. Perypetie braci, Zbigniewa i Stefana, którzy postanawiają pozostać kawalerami, by zawsze być w gotowości do służenia ojczyźnie, stały się pretekstem do zaprezentowania na teatralnych deskach syntezy polskości – staropolskich obyczajów, kultury, tradycji, obrzędów.

„Mistrz i Małgorzata” to musical Piotra Dziubka, Wojciecha Kościelniaka, Rafała Dziwisza według powieści Michaiła Bułhakowa. Musical pokaże Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia
„Mistrz i Małgorzata” wrocławskiego Capitolu zawiera w sobie wszystko, czego wymagamy od dobrego spektaklu. Humor łączy się w nim z refleksją, satyra z filozofią. Sztuka dialogu wzbogacana partiami śpiewanymi z dobrym tekstem, uwydatnia moc słowa.

„Les Indes galantes”, czyli „Zamorskie zaloty” to opera/balet Jeana-Philippa Rameau. Tematem opery-baletu jest miłość, która przegnana z Europy wędruje po innych kontynentach, ścigana przez boga wojny Marsa. Odwiedza między innymi Indie i Amerykę Południową (tj. Indie Zachodnie), stąd tytuł utworu.

„Jenufa” to opera Leoša Janáčka, którą w Bydgoszczy pokażą artyści z Czech. „Jenufa” jest jednym z najsłynniejszych dzieł Janácka  oraz czeskiej opery i sztandarową pozycją repertuarową Państwowej Opery (Narodni Divadlo) w Brnie, gdzie odbyła się prapremiera dzieła.

„Poskromnienie złośnicy” – balet Johna Cranki, który pokaże Polski Balet Narodowy. John Cranko to klasyk choreografii XX wieku, ale właśnie beztroska komedia według Szekspira wciąż uznawana jest za jedną z najlepszych we współczesnym repertuarze baletowym. W Roku Williama Szekspira pierwsza polska kompania baletowa przedstawi taneczną wersję komedii dramaturga wszechczasów.

„Jane Eyre”. Po raz w pierwszy w Polsce wystąpi The Shanghai Ballet (Chiny) i baletowa adaptacja słynnego romansu Charlotte Brontë „Dziwne losy Jane Eyre” w choreografii Patricka De Bany. Utworzona w 1979 r. kompania  gromadząca utytułowanych międzynarodowymi nagrodami tancerzy odbyła liczne tournées m.in. do Stanów Zjednoczonycgh, Kanady, Japonii, Tajlandii, Nowej Zelandii, Australii, Anglii, Skandynawii, Hiszpanii. Do Bydgoszczy przyjadą  bezpośrednio po występach w Paryżu.

Warto wiedzieć:
Bydgoski Festiwal Operowy odbywa się od 1994 roku i jest największym tego typu w Polsce przeglądem najciekawszych dokonań teatrów muzycznych – zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Zobacz również: