Yasutaro Koide jest najstarszą żyjącą 112-letnią osobą na świecie zapisaną w Księdze Guinessa. Być może jednak trzeba będzie ten zapis zmienić. Ostatnio bowiem pojawiły się zdjęcia Mama Esifiho, rzekomo najstarszej żyjącej kobiety w Nigerii.

Jej wiek oszacował jej praprawnuk, Pan Avuefeyen, po tym jak powiedziała mu, że była świadkiem narodzin jego pradziadka. Gdyby ta informacja okazała się prawdziwa, Mama Efisho byłaby nie tylko najstarszą żyjącą kobietą na świecie.

Mama Efisho mieszka we wsi Isoko położonej w stanie Delta w Nigerii założonym w XIII wieku. Strony internetowe promujące zdrowy styl życia twierdzą, że sekretem długowieczności Mama Efisho jest najprawdopodobniej korzeń manioku będący główną uprawą w Isoko.

Maniok ma mnóstwo magnezu i miedzi. Dieta bogata w magnez sprzyja długowieczności, stabilizuje ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko osteoporozy. Jednocześnie dieta bogata w miedź wspomaga zdrowy system nerwowy. Według Instytutu Medycyny porcja manioku zawiera 23% dziennego zapotrzebowania na miedź.

Jak myślicie, czy Mama Esifiho naprawdę ma 191 lat?

Źródło: bestblender.co.uk

Zobacz również: