Tego jeszcze w Polsce nie było! Fundacja Teatru Snów otworzyła Szkołę Teatru Ulicznego. Będą tu uczyć organizowania parad, przygotowywania scenografii widowisk plenerowych, tańca, śpiewu, chodzenia na szczudłach i fire-show. Bezpłatne zajęcia będą odbywać się w weekendy.

– Przez wiele lat prowadziłem warsztaty w różnych miejscach i doszedłem do wniosku, że uczestnicy nie mają okazji do dłuższej, systematycznej nauki – mówi prezes Fundacji Teatru Snów Zdzisław Górski. – Brakowało miejsca, w którym można by spróbować rozmaitych rzeczy z zakresu teatru ulicznego i zdecydować, czy woli się np. robić happeningi czy widowiska innego rodzaju.

Sam, jako pomysłodawca przeglądu FETA i założyciel istniejącej od 2013 roku Fundacji Teatru Snów, ma z tym rodzajem sztuki ogromne doświadczenie. Jego fundacja powstała, by realizować ambitne projekty społeczno-artystyczne i odwiedzać ze spektaklami ulicznymi miejsca o utrudnionym dostępie do kultury. Teraz ta działalność rozszerza się o stałą edukację. Zdaniem Górskiego, Gdańsk jest odpowiednim miejscem: – To miasto daje możliwości rozwoju w dziedzinie teatru ulicznego. Mamy festiwal FETA, są tu różne mniejsze zespoliki, jest także możliwość brania udziału w paradach miejskich. Widzę tu przyszłość dla teatru ulicznego i mam nadzieję, że przyniesie do pożytek gdańskiej kulturze.

Zdaniem współtwórcy szkoły, nikt nie myślał o tworzeniu takiego miejsca, ponieważ uważa się, że warsztaty są wystarczające. Jednak z jego obserwacji wynika, że jeśli ktoś chce nauczyć się np. chodzić na szczudłach, to musi ćwiczyć systematycznie. Dlatego nauka w Letnicy będzie trwała 18 miesięcy. Zakończą ją pokazy i spektakle dyplomowe – uczniowie będą mogli się sprawdzić, przygotowując rozbudowane etiudy.

Zajęcia poprowadzą czołowi twórcy teatru ulicznego w Polsce. Skierowane są do młodzieży i dorosłych. Program obejmuje: różne stylistyki (parada, widowisko, akcja), elementarne zadania aktorskie, działanie w różnych przestrzeniach (relacje z partnerami i obiektami), scenografię widowisk plenerowych (konstrukcje, obiekty i rekwizyty), taniec i ruch komponowany, głos w otwartej przestrzeni i śpiew, naukę chodzenia na szczudłach i gry na szczudłach, fire-show i żonglerkę przyborami i kijami, grę na instrumentach perkusyjnych, klaunadę, maski (techniki wykonania i grę w maskach) oraz historię teatru (w szczególności plenerowego).

– Dzięki rozbudowanemu programowi uczniowie będą mogli zdecydować, czym dokładnie chcą się zajmować i do jakiej grupy artystycznej dołączyć w przyszłości, a może nawet – jaką grupę założyć samemu – mówi Górski.

Bezpłatne zajęcia będą odbywały się w piątki w godz. 17-21 i soboty w godz. 10-18 w Domu Otwartym w Gdańsku-Letnicy (ul. Uczniowska 22). W piątek i sobotę 4-5 marca odbędą się zajęcia inauguracyjne. Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje będą pojawiały się na stronie www.fundacjats.pl.

Fot. archiwum Teatru Snów

Zobacz również: