Była pierwsza dama Ameryki, wdowa po prezydencie Ronaldzie Reaganie, zmarła w swoim domu w Los Angeles – poinformowały media za oceanem. Nancy Reagan miała 94 lata.

Pierwsza dama w czasie prezydentury Reagana w latach 1981-89, z mężem spędziła 52 lata, do momentu jego śmierci w 2004 roku.

On – były aktor i ona – była aktorka – stali się ulubieńcami Ameryki, choć Nancy musiała do siebie przekonywać obywateli dłużej.  W czasach prezydentury mówiono o niej, że dba o otoczenie męża lepiej od jego ochrony. Niezwykle opiekuńcza, miała też dbać o dobór najbliższych współpracowników prezydenta w Białym Domu. 15 sierpnia 1988 roku, gdy jego prezydentura zbliżała się już do końca, Ronald Reagan jedno z wystąpień poświęcił żonie, dziękując jej nie tylko za osiem lat spędzonych w Waszyngtonie, ale za całe dotychczasowe życie. We wzruszający sposób powiedział wtedy: – Co możesz powiedzieć o kimś, kto nadaje twojemu życiu sens? Co mówisz o kimś, kto zawsze ciebie wspiera i rozumie? O kimś, kto poświęca się, by twoje własne życie stawało się łatwiejsze? Mówisz, że kochasz tę osobę i ją cenisz. Sądzę, że w zbyt wielu małżeństwach ci, którzy siebie kochają, nie mówią sobie jednak wystarczająco często „dziękuję”. Sądzę, że i ja nie mówiłem tego Nancy wystarczająco często. Dlatego – Nancy – pozwól, że powiem to dzisiaj. Dziękuję za wszystko, co robisz, za twoją miłość i za to, że jesteś po prostu sobą.

Znana była również z „Just Say No” kampanii na rzecz przeciwdziałania narkomanii w 1980 roku.

Zmarł w niedzielę rano w swoim domu w Los Angeles, rzecznik rodziny powiedział. Była 94. Przyczyną śmierci była niewydolność serca. W oświadczeniu, Biblioteka Prezydencka Reagan w Kalifornii powiedział w niedzielę. „Przez dziesięć lat priorytetem pani Reagana była troska o męża w domu, jak walczył z chorobą Alzheimera po jego śmierci w 2004 roku,  poświeciła się projektom związanym z Ronald Reagan Presidential Library w Simi Valley w Kalifornii, gdzie była w zarządzie Fundacji Ronalda Reagana, promującej męża i jego dziedzictwo przywództwa i wolności. ”

Zobacz również: