pożar w Rawiczu
foto: Facebook/OSP Pakosław

Niebezpieczny pożar wybuchł na wysypisku śmieci w jednym z polskich miast. Skala zjawiska poraża. Co gorsza, w miejscowości zabrakło wody. Oto szczegóły zdarzenia.

130 strażaków walczyło z ogromnym pożarem

W nocy około północy straż pożarna w Rawiczu otrzymała zgłoszenie dotyczące pożaru na terenie jednej z firm zajmujących się recyklingiem. Warto odnotować, że siedziba przedsiębiorstwa zlokalizowana jest na obrzeżach miasta tj. pomiędzy ulicą 1000-lecia a Armii Krajowej.

Skala pożaru wysypiska śmieci w Rawiczu był ogromna. Świadkowie relacjonowali później, iż kłęby dymu widoczne był z wielu kilometrów. W akcji gaśniczej udział wzięło 130 strażaków. Na miejsce zdarzenia przybyło kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej z powiatu rawickiego i ościennych. Walka z ogniem trwała kilka godzin.

Niestety w trakcie akcji gaśniczej pojawił się niespodziewany problem. Między 2 a 3 w nocy zabrakło wody do gaszenia pożaru. Wszystko z powodu prac na sieci wodociągowej, które akurat feralnej nocy prowadził w Rawiczu lokalny Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Na szczęście strażakom pomogli okoliczni mieszkańcy. Służby postawiły zbiorniki, do których wlewano wodę, przywożoną z okolicznych miejscowości. Około godziny 3:30 rawiczanie zaczęli dowozić w beczkowozach wodę z własnych źródeł.

Pomimo zintensyfikowanych działań walka z ogniem trwała aż do godziny 6:00. Dopiero wtedy udało się ugasić ogromny pożar. Trzeba jednak dodać, że choć nie było już płomieni, to w powietrzu nadal unosiły się kłęby gęstego dymu.

Warto odnotować, że w związku z pożarem nie trzeba było nikogo ewakuować. „W tej chwili przygotowujemy się do budowy magistrali wodnej, którą będziemy prowadzić od zbiornika wodnego w Sierakowie na miejsce pożaru. To droga o długości 2,5 kilometra. Teraz trzeba będzie tę hałdę rozebrać, polać wodą, wywieść tlące się jeszcze fragmenty w bezpieczne miejsce, gdzie będzie to dokładnie dogaszane” – powiedział bryg. Krzysztof Skrzypczak ze straży w Rawiczu.

W sieci pojawiły się przerażające nagrania i zdjęcia z miejsca zdarzenia. Niewątpliwie skala pożaru była przeogromna.

źródło: goniec.pl

Zobacz również: