Joe Biden
źródło: BBC

Czyżby pojawiła się rysa na sojuszu amerykańsko-francuskim? Joe Biden został skrytykowany przez prezydenta Francji. Poszło o słowa prezydenta USA na temat Władimira Putina. 

Emmanuel Macron odniósł się do wypowiedzi Joe Bidena

Podczas swojej wizyty w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych nie szczędził ostrych słów pod adresem Władimira Putina. Joe Biden użył bardzo mocnych sformułowań. Nazwał rosyjskiego przywódcę „rzeźnikiem”, a nawet stwierdził, że Rosjanin „nie może pozostać u władzy”.

Przypomnijmy, iż tak mocne określenia z ust Bidena padły w rozmowie z dziennikarzami. Miało to miejsce tuż po spotkaniu amerykańskiego prezydenta z ukraińskimi uchodźcami na Stadionie Narodowym w Warszawie. „Na litość boską, ten człowiek nie może pozostać u władzy” – powiedział z kolei podczas oficjalnego przemówienia w stolicy Polski Amerykanin.

Co oczywiste, takie słowa Joe Bidena wywołały reakcję ze strony Kremla. „Takie słowa zmniejszają szanse na porozumienie dwustronne” – stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Powyższe słowa wyraźnie nie spodobały się również Emmanuelowi Macronowi, który, co prawda nie wprost, ale jednak skrytykował Joe Bidena. „Trzeba nade wszystko osiągnąć zawieszenie ognia i całkowite wyprowadzenie rosyjskich wojsk z Ukrainy środkami dyplomatycznymi. Jeśli chcemy to zrobić, nie możemy doprowadzić do eskalacji słowami ani czynami” – przyznał prezydent Francji.

Dodajmy, iż to nie jedyna krytyka Amerykanina jaka padła z ust francuskiego przywódcy. Nieco wcześniej, podczas jednego z wieców wyborczych, Macron również odniósł się do wystąpienia Joe Bidena. „Nie nazwałbym Władimira Putina rzeźnikiem. Nie użyłbym takiego określenia wobec niego, bo wciąż rozmawiam z prezydentem Putinem” – zaznaczył.

Głos w sprawie zabrali także przedstawiciele Białego Domu. Amerykańscy urzędnicy próbowali wytłumaczyć emocjonalną wypowiedź swojego szefa. „Prezydentowi chodziło o to, że nie można pozwolić Putinowi na sprawowanie władzy nad sąsiadami lub regionem. Nie mówił o władzy Putina w Rosji ani o zmianie reżimu” – oświadczył Biały Dom.

źródło: se.pl

Zobacz również: