Przemysław Czarnek
źródło: YouTube/Onet News

Minister Edukacji i Nauki zapowiedział istotne zmiany w systemie pracy i wynagradzania nauczycieli. Przemysław Czarnek podkreślił, iż projekty stosownych rozwiązań prawnych mają pojawić się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Jakie zmiany czekają polskich belfrów?

Minister Czarnek nie kryje zadowolenia

Ewentualna podwyżka pensji nauczycieli, a także system ich pracy to jedne z najgorętszych tematów w naszym kraju. Jak dobrze wiemy, polscy belfrowie narzekają na zbyt niskie ich zdaniem zarobki oraz przepracowanie. Przemysław Czarnek zamierza się pilnie zająć tymi kwestiami.

Szef resortu edukacji planuje przedstawić konkretne rozwiązania prawne dotyczące systemu pracy i wynagradzania nauczycieli. Polityk chce, aby gotowe projekty stosownych ustaw pojawiły się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia lub tuż po nich. „Ze zmianami musimy wyrobić się do kwietnia, by nowy rok szkolny był według nowego systemu” – podkreślił minister.

Przemysław Czarnek opowiedział kilka słów o planowanych zmianach. Wyjaśnił także powód, dla którego nowe regulacje powinny zostać sprawnie uchwalone. „Musimy wyrobić się do kwietnia ze zmianami tak, aby nowy rok szkolny, 1 września 2022 r., był według nowych arkuszy organizacyjnych, w nowym systemie. W systemie, w którym nauczyciel nie będzie pracował ani godziny więcej, bo pracuje 40 godzin i więcej niż 40 godzin pracować nie będzie. Będzie za to bardziej dostępny dla ucznia” – tłumaczył przedstawiciel rządu.

Warto dodać, iż wspomniane projekty mają powstać w oparciu o ustalenia, do których doszło w trakcie niedawnych rozmów kierownictwa resortu edukacji z przedstawicielami korporacji samorządowych. W trakcie rozmów, Czarnek przedstawił swoją wizję zmian odnośnie pensji i czasu pracy belfrów.

W miniony wtorek odbyło się także kolejne spotkanie osób reprezentujących ministerstwo ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Szef ministerstwa nie krył, iż jest bardzo zadowolony z przeprowadzonych rozmów. „Wczoraj mieliśmy spotkanie z Solidarnością, ZNP i z Forum Związków Zawodowych. Bardzo dobre, dwugodzinne, szczere spotkanie, na którym padło wiele konkretów”- oświadczył polityk.

Na koniec warto podkreślić, iż zadowolenie ministra było na tyle duże, iż nawet podziękował swoim rozmówcom za spotkanie. „Niezwykle merytoryczne uwagi, niezwykle merytoryczne dyskusje, aż miło było w tym uczestniczyć, bo praca jest wtedy ciekawa i efektywna” – chwalił Czarnek.

Źródło: money.pl

Zobacz również: