wybuch gazu

Czeka nas spora zmiana w pogodzie. Najnowsze prognozy nie pozostawiają złudzeń. Synoptycy mówią wprost, iż w przyszłym tygodniu aura bardzo mocno nas zaskoczy. Zatem czy powinniśmy wyciągnąć z szafy wełniane czapki i szaliki? 

Według synoptyków pogoda zmieni się o 360 stopni

Dzisiejszy, piątkowy poranek był pochmurny i deszczowy. Jednocześnie mieliśmy wysoką jak na listopad temperaturę powietrza. W niektórych miejscach w naszym kraju słupki rtęci wskazały nawet 12 stopni Celsjusza.

Okazuje się jednak, że taka pogoda nie będzie trwać zbyt długo. Synoptycy zapowiadają, iż po weekendzie zdecydowanie ochłodzi się. Poranki będą mroźne. Prawdopodobnie spadnie śnieg lub śnieg z deszczem. „Utworzy się silna cyrkulacja chłodnego powietrza, napływającego z okolic podbiegunowych”, „Nastąpi zasadnicze przemeblowanie tego układu ciśnień nad Europą i wynikną z tego dla nas radykalne zmiany” – donosi popularny serwis informacyjny.

Co prawda nie musimy obawiać się syberyjskich mrozów, ale pewne jest, że pogoda nie będzie nas rozpieszczać. „Między tym wyżem a niżem utworzy się silna cyrkulacja chłodnego powietrza napływającego z samej północy, z okolic podbiegunowych. To z tego powodu czeka nas ochłodzenie. To nie będzie syberyjska zima, ale stopniowo, dzień po dniu, te dostawy zimnego powietrza będą coraz większe” – wyjaśniał prezenter wspomnianego serwisu. „Jeżeli rano będziemy budzić się przy minus pięciu, zamiast plus dwunastu jak dzisiaj, to jest to radykalna zmiana. W ciągu dnia temperatura maksymalna w niektórych regionach kraju będzie wynosić około 0 st. C. Ta zmiana układu ciśnienia, układu sił nad Europą po weekendzie, spowoduje że zamiast atlantyckiego ciepła, które mamy teraz, będzie płynąć arktyczny chłód. (…) „ – dodał dziennikarz.

Jak już wspomnieliśmy, konsekwencją nagłego ochłodzenia w pogodzie, mogą być opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. „Może być tak w przyszłym tygodniu, że w niektórych miejscach na krótko zrobi się biało. To jeszcze nie będzie trwała pokrywa śnieżna”, „Nocą temperatura będzie lekko ujemna, popada śnieg i przez jakiś czas zostanie” – przewiduje telewizja internetowa zajmująca się pogodą.

Źródło: TVN24, TVN Meteo

Zobacz również: