Jak podaje CNN, muzułmańska para z Teksasu została oskarżona w czwartek o to, że przez 16 lat  trzymała w niewoli kobietę. Zdołała ona w końcu  uciec z domu w Southlake z pomocą sąsiadów.

Mohamed Toure i Denise Cros-Toure, oboje w wieku 57 lat, przywieźli rzekomo swoją ofiarę z Gwinei do Teksasu w 2000 roku, gdy miała zaledwie 5 lat.  Zmusili dziewczynę do wykonywania prac domowych i opieki nad swoimi dziećmi, podporządkowując ją sobie emocjonalne i fizyczne znęcając się nad nią – poinformował Departament Sprawiedliwości w specjalnym komunikacie prasowym.

„Choć ofiara była blisko wieku dzieci oskarżonych, to odmówili jej dostępu do edukacji i innych możliwości oferowanym ich dzieciom” – twierdzi departament.

Para pochodzi z Gwinei, gdzie Mohamed Toure jest wpływową postacią i synem pierwszego prezydenta Gwinei, Ahmed Sekou Toure. Młodszy Toure był także przywódcą partii opozycji politycznej w Gwinei, chociaż nie ma immunitetu ani statusu dyplomatycznego.

Po śmierci ojca w 1984 roku Mohamed Toure został uwięziony wraz z innymi członkami swojej rodziny. Został później zesłany do Maroka i Wybrzeża Kości Słoniowej, zanim osiadł w Teksasie wraz z żoną i dziećmi. Później powrócił do Gwinei, gdzie został mianowany sekretarzem generalnym starej partii ojca.

Teraz Toure i jego żona stają w obliczu wyroku 20 lat więzienia pod zarzutem niewolnictwa.

„W ramach przymusu, zmusił do pracy ofiarę, pozwani zabrali jej dokumenty i spowodowali, że pozostała niezgodnie z prawem w Stanach Zjednoczonych po wygaśnięciu jej wizy” – twierdzi Departament Sprawiedliwości w swoim komunikacie prasowym.  – „Oni dodatkowo odizolowali ją od swojej rodziny i innych, a także nadużyli jej emocjonalnie i fizycznie.”

Oskarżenie  dotyczy również niepokojących incydentów przemocy fizycznej popełnianych przez Cros-Toure’a, który rzekomo bił ofiarę pasem lub kablem.

jed

Zobacz również: