Dla ubiegających się o azyl warunki na Węgrzech są tak podłe, że Niemcy już przed miesiącami przestały odsyłać tam uchodźców. Osoby szukające na Węgrzech azylu przetrzymywane są bezterminowo w warunkach przypominających więzienie. – informuje agencja DPA

Ze względu na niepewną sytuację prawną Niemcy nie odsyłają na Węgry uchodźców, choć zgodnie z postanowieniami umowy Dublin III powinny to robić.

Przypomnijmy, że konwencja dublińska z 1990 roku, którą w 2003 zastąpiła umowa Dublin III, przewiduje, że za rozpatrywanie wniosku o azyl odpowiedzialny jest kraj, na którego terytorium trafiła najpierw osoba ubiegająca się o azyl. Jeżeli zatem uchodźca przebywa w Niemczech, ale pierwszym krajem UE, do którego przybył, były Węgry, niemieckie władze mają obowiązek odesłać do na Węgry.

Nadal kierowane są co prawda do węgierskich władz odpowiednie wnioski, ale w praktyce Niemcy odstąpiły od przekazywania uchodźców – poinformował rząd w Berlinie na zapytanie parlamentarne posłanki partii Lewica Ulli Jelpke.

„Od 11 kwietnia br. z Niemiec na Węgry nie został przekazany żaden uchodźca” – brzmi odpowiedź rządu federalnego.

opr.es

Zobacz również: