Kanapa to jeden z najważniejszych mebli w salonie. To właśnie ona decyduje o tym, czy wygodnie spędzimy czas wolny z rodziną i komfortowo przyjmiemy naszych gości. Sofa musi wiele wytrzymać i nawet po latach wciąż stanowić ozdobę wnętrza. Jak znaleźć mebel, który sprosta wszystkim tym wymaganiom i czym kierować się przy wyborze radzi ekspert marki Rosanero.

Do siedzenia, spania i ozdoby

Oferta salonowych mebli wypoczynkowych jest imponująca. Daje to olbrzymie możliwości kreatywnego kształtowania domowej przestrzeni, zwłaszcza w przypadku elementów wyposażenia wykonywanych na indywidualne zamówienie. Jednak mnogość wariantów może też utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji. „ Zanim zaczniemy szukać wymarzonej sofy, zastanówmy się przez kogo i w jaki sposób będzie ona najczęściej wykorzystywana”, podpowiada Karina Wilkołek, specjalista z firmy Rosanero. „Inne oczekiwania wobec kanapy może mieć np. osoba, która potrzebuje przede wszystkim reprezentacyjnego miejsca do spotkań z przyjaciółmi, a inne rodzina z trójką małych dzieci i psem. Jedną z ważnych kwestii do rozważenia jest też funkcja spania. Jeśli w domu nie mamy dodatkowej sypialni dla gości, warto zdecydować się na model rozkładany”, dodaje ekspert.

Na początku dobrze jest również określić, czy szukamy tradycyjnej sofy, czy narożnika. Wybór będzie uwarunkowany nie tylko upodobaniami domowników, ale również wielkością pomieszczenia i planowanym układem wyposażenia. „Popularne ostatnio narożniki zapewniają wysoki komfort wypoczynku, zwykle jednak potrzeba na nie sporo miejsca”, podkreśla Karina Wilkołek. Pamiętajmy, że duża kanapa może stanowić efektowną ozdobę salonu, nie powinna go jednak zdominować i przytłoczyć. Standardową sofę możemy natomiast uzupełnić np. o pufę czy fotele, które zapewnią dodatkowe miejsce do siedzenia i pozwolą elastycznie aranżować wnętrze.

Piękna, wygodna i wytrzymała

Wygląd sofy – jej kształt, sposób wykończenia, detale dekoracyjne – powinien być dopasowany do stylu całej aranżacji. „Decydując się na model o prostej, ponadczasowej formie, np. sofę Luna firmy Rosanero, trudniej o stylistyczną pomyłkę”, sugeruje ekspert. „Taka kanapa będzie pasowała zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Co więcej mamy pewność, że szybko nie wyjdzie z mody”, dodaje specjalistka.

Bardzo ważnym aspektem jest wybór obicia – i to zarówno ze względów wizualnych, jak też praktycznych. Na rynku dostępna jest niezwykle bogata paleta materiałów obiciowych o różnych kolorach, wzorach, fakturach i właściwościach.

Niektórzy producenci oferują możliwość zamówienia darmowych próbek tkanin. Dzięki temu możemy obejrzeć je w warunkach, w których finalnie stanie sofa i porównać z pozostałymi elementami wystroju wnętrza”, podpowiada Karina Wilkołek. Nie zapominajmy jednak, aby spojrzeć na obicie nie tylko pod kątem tego, czy nam się podoba. Równie ważne co wygląd, są takie parametry jak odporność na ścieranie czy łatwość czyszczenia. „Ciekawą opcją, szczególnie w przypadku gdy użytkownikami kanapy będą małe dzieci lub zwierzęta, są specjalne tkaniny plamoodporne. Ochronna powłoka zapobiega wsiąkaniu płynów, a struktura pozwala na skuteczne usunięcie plam np. z soku, herbaty czy czekolady przy użyciu jedynie wody. Takie rozwiązanie znajdziemy np. w ofercie Rosnero”, dodaje specjalistka.

Sofa to mebel bardzo intensywnie eksploatowany. Jeśli ma nam służyć przez wiele lat, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Dotyczy to nie tylko obicia, ale także wypełnienia czy stelaża. „Na sofie nie warto oszczędzać. Za nieco wyższą ceną idzie zwykle znacznie lepsza jakość. Wybierając produkty wytwarzane w Polsce, np. z oferty Rosanero, do których produkcji użyto najlepszych surowców, wysokoelastycznych pianek poliuretanowych o najwyższym standardzie czy ułatwiających czyszczenie tkanin, mamy gwarancję, że będą one trwałe i zachowają swój piękny wygląd przez długi czas”, podpowiada Karina Wilkołek.

Więcej informacji na temat produktów firmy Rosanero można znaleźć na stronach www.rosanero.pl oraz www.andersmeble.pl.

Rosanero, główna marka firmy Anders Meble, to polski producent nowoczesnych mebli i akcesoriów do wnętrz. Celem jej powołania było zamiłowanie do tworzenia pięknych i nowoczesnych mebli, które łącząc w sobie trwałość i niezawodność sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, do którego są przeznaczone. Niezależnie od tego, czy znajdą się one w prywatnym mieszkaniu, apartamencie czy w przestrzeniach użyteczności publicznej, mają przyciągać uwagę swoim niepowtarzalnym designem, a także być wygodne, komfortowe i służyć przez wiele lat. Priorytetem dla firmy Rosanero jest nie tylko piękny wygląd, ale również jakość i estetyka. Producent zawsze bardzo starannie selekcjonuje materiały, z których powstają jego meble. Najdroższe włoskie lakiery, doceniane od dawna naturalne lite drewno oraz najlepsze włoskie i polskie tkaniny, które charakteryzują się różnorodnością struktur, bogactwem kolorów i odcieni – to znaki rozpoznawcze produktów marki.

 

Zobacz również: