Pasażerowie samolotów w Australii stoją w obliczu poważnych opóźnień na lotniskach po tym, jak wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa  po odkryciu  planu zamachu na lotnisko w Sydney.

Australijskie służby specjalne i policja udaremniły w sobotę w nocy zamach  przygotowywany przez islamskich terrorystów, którzy  planowali wysadzenie samolotu z  Sydney do Dubaju. W wyniku antyterrorystycznej operacjach zatrzymano  cztery  osoby w tym kobietę, która po zatrzymaniu krzyczała: – Kocham Australię!

Lokalny kanał telewizyjny Seven Network poinformował, że 40 żołnierzy, wyposażonych w maski gazowe, szturmowało dom w Sydney, gdzie ukryli się zamachowcy i znajdował się magazyn materiałów wybuchowych oraz podejrzanych urządzeń.

Andrew Colvin, komisarz policji, powiedział: – W ostatnich dniach organy ścigania otrzymały informacje sugerujące, że są ludzie w Sydney, którzy zamierzają popełnić atak terrorystyczny za pomocą improwizowanego urządzenia. Zbadaliśmy te informacje, i okazało się,  że zagrożony potencjalny, atakiem  może być port  lotniczy.

Potężna operacja z udziałem kilkudziesięciu oficerów służb specjalnych została skoordynowana z australijską policją federalną oraz policją stanu New South Wales.

Było to już 13. tak poważne  zagrożenie, które uniemożliwiła  policja w Australii od 2014 roku. W tym czasie przeprowadzono pięć zamachów samobójczych.

– Wspólna operacja antyterrorystyczna miała na celu przerwanie  terrorystycznego spisku, który miał doprowadzić  do zamachu w samolocie – powiedział premier Malcolm Turnbull. – Dodatkowe zabezpieczenia zostały wprowadzone na wszystkich australijskich lotniskach krajowych i międzynarodowych. – dodał.

Próba zamachu wywołał chaos i opóźnienia w startach i lądowaniu samolotów na lotnisku w Sydney.

Minister sprawiedliwości Michael Keenan stwierdził na marginesie tej sprawy: – Głównym zagrożeniem dla Australii pozostaje nadal tak zwany  „samotny wilk”, ale zdarzenia nocne przypominają nam, że istnieją możliwości, zaplanowanych i  wyrafinowanych działań,  przygotowywanych przez grupy terrorystyczne. W świetle tych informacji bardzo ważne jest, aby wszyscy w Australii byli czujni.

eps

Zobacz również: