Syryjski uchodźca- Anas Modamani, pozwał Facebook po tym, jak jego zdjęcie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel zostało wielokrotnie wykorzystane do oszczerczych memów i rozpowszechnione na portalu.

Modamani wniósł do sądu w Würzburgu o wydanie nakazu, który wymagałby od Facebooka usunięcia wszelkich treści łączących Syryjczyka z terroryzmem- donosi New York Times. Jego prawnik stwierdził, że choć jego klient usunął fotografię ze swojego profilu i zgłosił niektóre komentarze, to jego wizerunek wciąż pojawia się na stronach społecznościowych. Zdjęcie ma rzekomo służyć do oskarżania go o powiązania z terroryzmem –Mój klient nadal będzie ofiarą pomówień, dopóki Facebook nie wykorzysta swoich algorytmów, aby zapobiec rozpowszechnianiu zdjęcia– powiedział prawnik Modamaniego.

Portal twierdzi natomiast, że oskarżenie powinno dotyczyć poszczególnych incydentów zniesławienia, a nie łamania standardów platformy społecznościowej. Według Facebooka, to użytkownicy, którzy tworzyli oszczercze memy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności, a nie sam portal.

Zrobiłem to selfie, ponieważ moim hobby jest robienie zdjęć– powiedział Modamani dla The Independent i dodał: To miało być dla mnie, nie dla innych ludzi. Przybyłem do Niemiec, ponieważ chciałem żyć w spokoju, z dala od niebezpieczeństwa. Nie chcę, aby ktokolwiek nadal używał mojego zdjęcia na Facebooku. Chcę żyć w spokoju, bez żadnych problemów.

mb