Funkcjonariusze ABW i Straży Granicznej rozbili gang zajmujący się sutenerstwem. Na jego przestępczej działalności ucierpiało co najmniej 250 kobiet, głównie narodowości ukraińskiej, ale także polskiej, białoruskiej i rosyjskiej. To nie jedyna taka akcja w ostatnich dniach.

Akcję – w ramach śledztwa dotyczącego handlu ludźmi – przeprowadzono w niedzielę, dopiero teraz jednak o niej poinformowano. Funkcjonariusze przeszukali 18 miejsc na południu Polski. W czynnościach brało udział około 300 funkcjonariuszy.

W sprawie tej w sumie prokuratorskie zarzuty usłyszało już 14 osób. Wobec 12 z nich stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a dodatkowo jedna osoba poszukiwana jest listem gończym.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także stręczycielstwa, sutenerstwa i kuplerstwa. Grupa – jak ustalono – działała od listopada 2004 roku na terenie Polski i Ukrainy.

W sprawę zamieszani są także funkcjonariusze. Nieprawidłowości mieli dopuścić się Zarząd CBŚP w Rzeszowie i jeden z wydziałów Komendy Głównej Policji w Rzeszowie. Dotychczas zarzuty między innymi przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedstawiono pięciu osobom. Cztery z nich zostały tymczasowo aresztowane.

Bułgarscy stręczyciele

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 3 osoby podejrzane o czerpanie korzyści majątkowej z nierządu. Dwaj zatrzymani mężczyźni, obywatele Bułgarii w wieku 34 i 39 lat oraz 35-letnia kobieta usłyszeli zarzuty sutenerstwa oraz ułatwiania prostytucji. Wobec zatrzymanych mężczyzn sąd zastosował tymczasowe aresztowanie, kobieta znajduje się pod policyjnym dozorem. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Zatrzymanym grozi nawet 7,5 roku pozbawienia wolności.

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zajmujący się sprawami dotyczącymi handlu ludźmi zdobyli informację, że grupa przestępcza, w skład której wchodzą obywatele Bułgarii, zmusza do prostytucji kobiety i czerpie z tego korzyści majątkowe. Po ponad rocznych, szeroko zakrojonych działaniach zarówno operacyjnych jak i procesowych, policjanci zebrali materiał dowodowy z którego wynika, że do wykorzystywania kobiet dochodziło na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Realizując tę sprawę funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali trzy osoby, w tym dwóch obywateli Bułgarii w wieku 34 i 39 lat oraz 35-letnią kobietę, mających związek z tym przestępczym procederem. Podczas przeszukania lokali zajmowanych przez zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. nośniki pamięci i sprzęt komputerowy, także biżuterię i samochody o wartości ponad 100 tys. złotych.

1

Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do prokuratury, gdzie usłyszały zarzuty ułatwiania prostytucji oraz czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez pokrzywdzone obywatelki Bułgarii i Polski, z czego sprawcy uczynili sobie stałe źródło dochodu. 34 i 39-latek zostali wczoraj, 01.02.br., tymczasowo aresztowani na trzy miesiące przez sąd, 35-latka znajduje się pod policyjnym dozorem. Zatrzymanym grozi do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.

IAR//KWP w Gdańsku