W Niemczech wszczęto śledztwo przeciwko kierownictwu serwisu społecznościowego Facebook w związku z podejrzeniem o podżeganie do nienawiści na tle różnic narodowościowych – poinformował w sobotę „Der Spiegel”.

Wśród podejrzanych znajdują się m.in. założyciel i szef Facebooka Mark Zuckerberg, dyrektor koncernu Sheryl Sandberg oraz wiceszef Facebooka ds. polityki publicznej w regionie EMEA Richard Allan.

Jak pisze niemiecki tygodnik, postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte w związku z zawiadomieniem o przestępstwie, które złożył adwokat z Wuerzburga Chan-jo Jung. Zarzucił on menedżerom Facebooka tolerowanie wezwań do popełnienia morderstwa, gróźb użycia przemocy, kwestionowania Holokaustu oraz innych przestępstw. Adwokat dołączył do pozwu listę z przykładami, które mają świadczyć o tym, że Facebook nie likwiduje wpisów o treści niezgodnej z prawem natychmiast po ich wyjawieniu. Podobne zawiadomienie trafiło wcześniej do prokuratury w Hamburgu, ale nie doprowadziło do wszczęcia postępowania. Prokuratorzy twierdzą, że podejrzani nie podlegają niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości.

NS

Zobacz również: