Rocznica zbrodni nad Wisłą

0
SONY DSC

Obchody 77. rocznicy zbrodni niemieckiej w Śladowie koło Sochaczewa  na tzw. „główce wiślanej” zgromadziły rzesze mieszkańców Śladowa i okolic, przedstawicieli lokalnych władz i instytucji, delegacji  szkól, strażaków, harcerzy oraz żołnierzy z jednostki wojskowej w Bielicach.

W niedzielę, 2 października  uczestnicy zgromadzeni na Mszy polowej u stóp pamiątkowego obelisku wspominali dramatyczne wydarzenia z 18 września 1939 roku.  Wówczas to niemieccy żołnierze  z 4 dywizji piechoty i XVI Korpusu 10 armii – nie mogąc zdobyć pozycji dzielnie broniących się polskich żołnierzy – wzięli jako żywą tarczę kilkudziesięciu okolicznych mieszkańców i uchodźców z zachodniej Polski.  Gdy  zobaczyli to polscy obrońcy, zdecydowali się na poddanie swoich pozycji. Wówczas to Niemcy, łamiąc wszelkie międzynarodowe konwencje zamordowali zarówno wziętych do niewoli żołnierzy, jak i okolicznych mieszkańców. Ocenia się, że tego tragicznego dnia życie straciło około 300 osób, w tym wiele dzieci. Zwłoki wrzucono do Wisły.

 Eucharystię koncelebrowali proboszcz parafii Kamion, ksiądz Zbigniew Łuczak oraz proboszcz z Brochowa – ksiądz Paweł Olszewski. Ksiądz Łuczak  rozpoczynając uroczystość  wspomniał o poświęceniu poległych polskich żołnierzy i o znaczeniu tego typu spotkań dla zachowania lokalnej i narodowej tożsamości. Argumentował również, że nie każda klęska przynosi ujmę przegranym. Po zakończeniu nabożeństwa delegacje udały się pod pomnik i tam złożono wieńce i kwiaty.

Gospodarzem  tej podniosłej uroczystości był wójt gminy Brochów Piotr Szymański oraz sekretarz gminy Wioletta Dobrowolska. Gminę Młodzieszyn reprezentowała Anna Sobieraj.

 Patronat honorowy objął Prezydent Andrzej Duda.

Marek Orzechowski

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ