Weekend premier na początek. Zobaczymy „Sideways Rain”, godzinę czystej choreografii, oraz „Audycję V – 2016”, zmysłowy spektakl o rozmachu opery. W stolicy rusza 15. edycja festiwalu Ciało/Umysł. Bilety w sprzedaży.
 W „Sideways Rain” każdy z 15 tancerzy przemierza przez 60 minut 10 kilometrów – to więcej niż piłkarz w trakcie meczu.
– Energia i dynamika, czyli sama esencja ruchu, są jedyną treścią tego spektaklu. Formę tworzy tylko cicha, minimalistyczna muzyka i stonowane światło. Dlatego będzie to godzina czystej choreografii, swego rodzaju mantra – mówi Edyta Kozak, twórczyni
i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

2

„Sideways Rain” to międzynarodowy projekt brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho przygotowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, z udziałem tancerzy ze szwajcarskiego zespołu Alias, Kieleckiego Teatru Tańca i polskich tancerzy niezależnych. Na inaugurację festiwalu, w piątek 30 września o godz. 21.00 w Teatrze Studio, odbędzie się polska premiera tego przedstawienia. Będzie można zobaczyć je również w sobotę 1 października o godz. 18.00 (również w Teatrze Studio), a po spektaklu zaplanowano spotkanie z Guilherme Botelho.
Drugim wydarzeniem weekendu otwarcia festiwalu Ciało/Umysł będzie premiera „Audycji V – 2016” Kai Kołodziejczyk. Odbędzie się w sobotę 1 października o godz. 20.30 w CSW Zamek Ujazdowski. W tym przedstawieniu choreografka wykorzystała różnorodne środki ekspresji, w tym interaktywne animacje reagujące na dźwięk i ruch, techniki somatyczne, światła stroboskopowe, elementy sztuk wizualnych, muzykę tworzą gwizdki, okaryny czy syreny, a wydarzenia komentuje chór.
@Maciej Zakrzewski
@Maciej Zakrzewski
To widowisko przygotowane z rozmachem. Można je nazwać metaoperą ze względu na zaangażowanie najnowszych technologii oraz rozbudowane formy interakcji między performerami a widownią. Efekt jest piorunujący. Publiczność powinna się przygotować na zupełnie nowe doznania, w tym także zmysłowe – podkreśla Edyta Kozak.
„Audycja V – 2016” jest przedstawieniem niezwykłym również dlatego, że to pierwsza inscenizacja awangardowego, wokalno-instrumentalno-scenicznego dzieła Andrzeja Krzanowskiego z lat 70., z tekstami Sławomira Mrożka, Jacka Bierezina i Zbigniewa Doleckiego.
Przedstawienie „Audycja V – 2016” będzie można zobaczyć również w niedzielę 2 października, o godz. 18.00 w CSW Zamek Ujazdowski. Po spektaklu zaplanowano spotkanie z Kają Kołodziejczyk.
Od 5 października Ciało/Umysł przenosi się do Nowego Teatru. Festiwal potrwa do 8 października. W programie znalazło się łącznie 9 spektakli, spotkanie z każdym z ich twórców, a także ciekawe wydarzenia towarzyszące, w tym, na zakończenie festiwalu, całonocny maraton tańca Go! Go! Dance w Nowym Teatrze (z udziałem artystów
i publiczności). W ramach festiwalu będzie działała także mediateka (od 5 października w Nowym Teatrze).
20 lat i 15 edycji festiwalu Ciało/Umysł
Ideą festiwalu Ciało/Umysł jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów
i technik tańca współczesnego, prezentowanie nowych tendencji w choreografii
i wspieranie śmiałych propozycji artystów. To festiwal bezkompromisowy, który odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca.

20 lat festiwalu jak w soczewce ogniskuje w sobie wszystkie zmiany, nowości i trendy w tańcu współczesnym, który w tym czasie bardzo dynamicznie się zmieniał i rozwijał. Znakiem rozpoznawczym naszego festiwalu jest to, że zawsze pokazywaliśmy nieoczywiste spektakle, często nie mające swojej ustalonej kategorii. Szliśmy pod prąd tendencji i przyzwyczajeń. Dla nas taniec to sztuka, która wywodzi się z  języka ruchu
i współgra z różnymi dziedzinami, używa żywej scenografii, multimediów, a nawet współtworzy muzykę. Dlatego można powiedzieć, że wpisujemy taniec współczesny w główny nurt sztuki współczesnej – opowiada Edyta Kozak.

W tym roku odbywa się już 15. edycja festiwalu Ciało/Umysł. Pierwsza miała miejsce w 1995 roku i było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce. W ramach dotychczasowych edycji festiwalu Ciało/Umysł w 29 miejscach w Warszawie odbyło się ponad 280 spektakli i wydarzeń. Uczestniczyło w nich łącznie ponad 20 tys. widzów.

 

Zobacz również: