Ile zapłacimy za kurs na prawo jazdy? W zależności od regionu i popularności szkoły ceny wahają się od 800 do nawet 1 800 zł. Niestety to, że zapłaci się drożej, nie znaczy, że będzie się dobrym kierowcą. Skąd te różnice? Czy ustalenie minimalnej ceny za kurs pomogłoby podnieść poziom nauki?
„Duża konkurencja na rynku powoduje, że niektóre ośrodki w celu przyciągnięcia klientów ustalają ceny poniżej kosztów. Później starają się odrobić straty: skracają lekcje lub rezygnują z wewnętrznego egzaminu końcowego” – zauważa w rozmowie z serwisem infoWire.pl Jan Szumiał, prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie.
Cierpią na tym kursanci, którzy w rezultacie podchodzą do egzaminów nieprzygotowani (tylko 34% osób zdaje egzamin za pierwszym razem). Pieniądze zaoszczędzone na kursie i tak muszą później wydać, by się doszkolić. Czy wracają do ośrodka, w którym zaczęli naukę? Raczej nie. Na zaniżaniu ceny tracą więc zarówno kursanci, jak i szkoły.
„Rozwiązaniem problemu może być ustalenie minimalnej ceny za kurs nauki jazdy” – stwierdza ekspert. Da to równe szanse ośrodkom szkolenia kierowców. Pozwoli też pokrywać podstawowe koszty związane z utrzymaniem szkoły nauki jazdy i zatrudniać dobrych instruktorów. Dla kursantów to z kolei szansa na edukację na odpowiednim poziomie w każdym ośrodku.

Zobacz również: