Jazz po poznańsku

Szczególny przebieg będzie miała jesienna edycja Ery Jazzu. Wraz z genialną, amerykańską wokalistką Lizz Wright na estradzie pojawi się także kolejny zespół Dawida Kostki, laureata Nagrody Ery Jazzu 2016. Koncertową premierę będzie miał także album „Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman”.
– Tym razem przedstawiamy Global Schwung Quintet – rekomenduję zespół i gitarzystę Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – formację poznańskich muzyków, obsypaną tuzinem nagród i wyróżnień, w której przewodzi nasz laureat. Koncert ten to także doskonały pretekst dla premiery albumu jaki laureat Nagrody Ery Jazzu nagrał wraz z legendarnym saksofonistą Chico Freemanem w czasie wiosennego Aquanet Jazz Festival.
Zespół Global Schwung Quintet powstał z inicjatywy Dawida Kostki latem 2014 roku. Skład krystalizował się kilka tygodni, po czym został uzupełniony w pierwszej kolejności o brata gitarzysty, kontrabasistę Damiana Kostkę. Następnie w krótkim czasie formacje uzupełnili perkusista Maciej Burzyński, saksofonista Seweryn Graniasty oraz grający na fortepianie Adam Bieranowski. Po kilku próbach, zespół postanowił wejść do studia nagraniowego żeby zarejestrować pierwszy premierowy materiał, składający się głównie z autorskich kompozycji lidera oraz standardów jazzowych (np. „Nica’s Dream”). Większość muzyków związana jest z poznańską Akademią Muzyczną, część zespołu pobierała również nauki na uczelniach w Zielonej Górze i Wrocławiu oraz na licznych warsztatach organizowanych w Polsce i w Europie. Kompozytorem większości utworów jest Dawid Kostka, choć zespół nie stroni również od autorskich opracowań standardów jazzowych czy piosenek z kręgu muzyki popularnej. Mimo, że dla muzyków główną inspiracją pozostaje przede wszystkim jazz, to w muzyce zespołu przewijają się elementy muzyki rockowej, elektronicznej czy też popowej. Stąd też inspiracje w Global Schwung Quintet sięgają Milesa Davisa i Herbiego Hancocka ale także Adama Rogersa czy Aarona Parksa.

Global Schwung Quintet stał się „etatowym” laureatem wielu konkursów (od Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej po wyróżnienie na Blue Note Poznań Competition oraz Grand Prix Krokus Jazz Festival). Muzycy zespołu byli wielokrotnie nagradzani indywidualnie na festiwalach i konkursach jazzowych oraz dostrzeżeni przez wybitnych artystów jazzowych (czego dowodem są sesje Poznań Jazz Project z takimi muzykami jak Chico Freeman czy Vinx). Album „Dawid Kostka Quartet & Chico Freeman” będzie miał swoją premierę w czasie listopadowego koncertu Ery Jazzu.

7 listopada 2016, godz.20:00 – Poznań – Centrum Kongresowe UM.

DP

Zobacz również: