Titan Arum (Amorphophallus titanum), albo inaczej „dziwidło olbrzymie”, będące największym kwiatem na świecie, rozkwitło w ogrodzie botanicznym belgijskiego miasta Meise, poinformowała gazeta „Derniere heure”.

Według rzecznika ogrodu botanicznego osoby pragnące popatrzeć na zadziwiający okaz mają tylko 72 godziny, bo tyle trwa kwitnienie tego gatunku. Dziwidło olbrzymie zawdzięcza swoją potoczną nazwę „trupi kwiat” wydzielanemu przez siebie zapachowi, który przypomina zapach padliny i zepsutej ryby. Wysokość kwiatu to 1,9 metra, a waga około 18 kilogramów. Titan Arum, którego zaleca się podziwiać z zatkanym nosem, ma wielki żółty płatek sięgający od półtora do trzech metrów, który obramowuje purpura.

Waga gigantycznej rośliny, która zakwita raz na 5-10 lat, może osiągać nawet 100 kilogramów.

Bez względu na to, że kwiat pachnie wstrętnie, niektórzy uważają, że dziwidło olbrzymie niesie potężny ładunek energii seksualnej.

Titan Arum został odkryty w 1878 roku na Sumatrze i tam otrzymał swoją potoczną nazwę. W warunkach hodowlanych udało się go utrzymać w kilku ogrodach botanicznych na świecie. Wydzielany przez niego trupi zapach przyciąga padlinożerne żuki i muchy, które go zapylają.

Zobacz również: