nie żyje Anna Czerwińska

Smutna informacja nadeszła z Bydgoszczy. Nie żyje Lech Kuropatwiński. Były przewodniczący Samoobrony zmarł 20 grudnia w wieku 75 lat.

Lech Kuropatwiński stanął na czele Samoobrony po śmierci Andrzeja Leppera

Zmarły polityk był posłem na Sejm IV i V kadencji, samorządowcem i przedsiębiorcą, a także przewodniczącym Samoobrony. Dodajmy, że Lech Kuropatwiński został też prezesem tej partii. Było to rok po śmierci Andrzeja Leppera.

Rolniczy Związek Zawodowy Samoobrona podał, że 75-latek odszedł 20 grudnia. Według związkowców, Lech Kuropatwiński przed śmiercią przebywał w szpitalu w Bydgoszczy. Polityk zmagał się z ciężką chorobą.

Warto podkreślić, iż Lech Kuropatwiński był prezesem Związku Zawodowego Rolników Samoobrona do końca swojego życia. Zanim nim został pełnił wiele innych funkcji. Karierę polityczną zaczynał w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był jej członkiem do roku 1989. W latach 1976 – 1998 wchodził w skład rady gminy Kowal, natomiast w 1985 został także radnym województwa włocławskiego.

Lech Kuropatwiński trafił do Samoobrony w 1997 roku. Krótko po tym polityk został członkiem rady krajowej partii Andrzeja Leppera. W roku 2001 został posłem na Sejm. Był nim aż do roku 2007.

Co ciekawe, w czasie sprawowania funkcji posła, polityk został skazany na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na rok. Sąd uznał, że Lech Kuropatwiński jest winny podrabianiu podpisów na liście płac jego upadłej masarni. Dodajmy, że wyrok został utrzymany pomimo złożonej przez adwokatów 75-latka apelacji.

Jak już wspomnieliśmy, po śmierci Andrzeja Leppera, Lech Kuropatwiński został przewodniczącym ZZR Samoobrona. Z kolei rok później, po rezygnacji Andrzeja Prochonia, polityk został prezesem tej partii.

Prezydent Andrzej Duda w 2020 roku powołał Lecha Kuropatwińskiego w skład Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

Na koniec warto odnotować, że uroczystości pogrzebowe 75-latka odbędą się 27 grudnia w parafii pw. św. Urszuli w Kowalu, o godzinie 13.00.

źródło: Goniec

Zobacz również: