atak

Sojusz Północnoatlantycki przekazał niepokojące informacje. Chodzi o rosyjskie myśliwce, które znalazły się bardzo blisko sił morskich NATO. Należy dodać, iż w sprawie wydano specjalny komunikat. Niewątpliwie w oświadczeniu tym padły mocne słowa.

NATO mówi o „niebezpiecznej i nieprofesjonalnej” interakcji

Przedstawiciele NATO wystosowali specjalny komunikat odnośnie incydentu, który wydarzył się dwa dni temu. „Rankiem 17 listopada dwa rosyjskie samoloty myśliwskie wykonały niebezpieczne i nieprofesjonalne podejście do Stałej Grupy Morskiej NATO 1 (SNMG1), która prowadziła rutynowe operacje na Morzu Bałtyckim” – poinformował Sojusz Północnoatlantycki.

Okazuje się, że piloci rosyjskich myśliwców w ogóle nie odpowiedzieli na stałe komunikaty sił alianckich. Mało tego, samoloty Federacji Rosyjskiej przeleciały nad siłami morskimi NATO na wysokości 300 stóp (tj. 91 metrów) i w odległości 80 jardów (tj. 73 metrów).

Należy podkreślić, iż Sojusz Północnoatlantycki stanowczo zareagował na incydent, do którego doszło na Morzu Baltyckim. NATO określiło tę interakcję za „niebezpieczną i nieprofesjonalną”, gdyż miała ona miejsce w „strefie zagrożenia, która została uruchomiona na potrzeby szkolenia obrony powietrznej oraz ze względu na wysokość i bliskość samolotu”.

W związku z powyższym, Sojusz zwrócił uwagę na poważne konsekwencje mogące wyniknąć z zachowania Rosji. „Interakcja zwiększała ryzyko błędnych obliczeń, pomyłek i wypadków” – zaznaczyło w swoim komunikacie NATO. Jednocześnie przedstawiciele Sojuszu zaznaczyli, że będą „odpowiednio reagować na każdą ingerencję w zgodne z prawem działania NATO w obszarze, który zagraża bezpieczeństwu naszych statków powietrznych, statków lub ich załóg”.

Na koniec warto wspomnieć, iż tzw. Stała Grupa Morska NATO 1 (Standing NATO Maritime Group One, SNMG1) jest jedną ze stałych grup morskich sił natychmiastowego reagowania NATO. Co ciekawe, formacja ta składa się z czterech do sześciu niszczycieli i fregat, uzupełnianych o okręty desantowe i zaopatrzeniowe. Z pewnością istotny jest też cel jej powstania. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o zapewnienie Sojuszowi Północnoatlantyckiemu zdolności do natychmiastowego reagowania operacyjnego.

źródło: Wirtualna Polska, historia.org.pl

Zobacz również: