Rosja

Władimir Putin nie zamierza przestać straszyć Zachodu. Właśnie przedstawiono najnowszy plan. Oto jakie kroki zamierza podjąć Rosja nadchodzącej zimy. Jedno jest pewne. Będzie gorąco przy granicy z Polską. 

Rosja chce zorganizować manewry wojskowe w obwodzie kaliningradzkim

Niepokojące informacje podała jedna z agencji informacyjnych. „Rosja przygotowuje kolejne ćwiczenia wojskowe. Tym razem bliżej Polski. Rosyjska Flota Bałtycka przeprowadzi kilkadziesiąt dużych ćwiczeń w obwodzie kaliningradzkim” – przekazali dziennikarze.

Rzeczywiście powyższe wiadomości są prawdziwe. Służby prasowe Floty Bałtyckiej potwierdziły je w swoim komunikacie. „W zimowym okresie na poligonach Floty Bałtyckiej planuje się przeprowadzenie kilkudziesięciu zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeń różnego szczebla z udziałem jednostek czołgów i karabinów motorowych, jednostek obrony przeciwlotniczej i jednostki łączności, artylerii i rozpoznania, a także floty lotniczej” – przekazali Rosjanie.

Przypomnijmy, iż Flota Bałtycka stacjonuje w obwodzie kaliningradzkim. Od kilku lat w jej ramach funkcjonuje 11. Korpus Armijny. Niedawno ta formacja została wzmocniona nową dywizją strzelców zmotoryzowanych. Według rosyjskiego wojska powodem powyższej decyzji była „wzmożona aktywność NATO w pobliżu granic Rosji”.

Podobne manewry odbyły się w obwodzie kaliningradzkim już w czerwcu

Warto zwrócić uwagę, iż ostatnie manewry rosyjskiej marynarki na Morzu Bałtyckim, w pobliżu obwodu kaliningradzkiego, odbyły się w czerwcu tego roku. Wówczas Ministerstwo Obrony Rosji zaprezentowało materiał przedstawiający rosyjskie okręty wojenne, które przeprowadzają manewry na Bałtyku.

Resort obrony Rosji wydał wtedy także oświadczenie. Ministerstwo poinformowało w nim, że okręty Floty Bałtyckiej „będą wykonywały zadania szkoleniowe w zakresie obrony szlaków morskich i baz floty”.

W czerwcowych manewrach, które odbyły się nie tylko na morzu, ale i na lądzie na poligonach, udział wzięło łącznie 60 okrętów i 40 samolotów.

Należy podkreślić, iż już wtedy ćwiczenia marynarki wojennej odbywały się w warunkach zwiększonego napięcia między Rosją a NATO. Przyczyną było złożenie przez Szwecję i Finlandię wniosków o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: