Jerzy Połomski

Nie żyje Jerzy Połomski. Znakomity piosenkarz zmarł w wieku 89 lat. Informację dotyczącą śmierci artysty przekazała jego menadżerka Violetta Lewandowska. 

Jerzy Połomski zmarł w szpitalu

„Dzisiaj wieczorem w warszawskim szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie zmarł Jerzy Połomski. Był i niezwykłym artystą i niezwykłym człowiekiem. Wyjątkową osobowością. Wielki żal i wielka strata dla polskiej kultury” – przekazała w poniedziałkowy wieczór menadżerka artysty Violetta Lewandowska.

Jerzy Połomski to prawdziwa legenda polskiej muzyki. Jednak trzeba dodać, że 89-latek był nie tylko wokalistą, ale i aktorem.

Piosenkarz urodził się 18 września 1933 roku w Radomiu jako Jerzy Pająk. Mężczyzna był absolwentem Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Aktorstwa uczył się tam pod okiem Stanisławy Perzanowskiej i Ireny Kwiatkowskiej, natomiast śpiewu u Wandy Wermińskiej i Marii Mokrzyckiej.

Połomski jako aktor zadebiutował w Teatrze Buffo w 1957 roku. To właśnie na scenie tego teatru zagrał m.in. w składankach satyrycznych „Grzechy stare i nowe”, „Żarty na stół”, „Nasze jajko” i „Czym chata bogata”. Następnie został aktorem Teatru Syrena.

Karierę wokalną rozpoczął w 1959 roku. Jego pierwszym utworem był „Podwieczorek z piosenką”. Natomiast prawdziwą popularność przyniosły mu takie hity jak: „Cała sala śpiewa”, „Daj”, „Bo z dziewczynami” czy „Komu piosenkę?”.

Największą popularnością Połomski cieszył się w latach 60 i 70. Co ciekawe, w tym czasie, artysta odnosił sukcesy również za granicami Polski. W 1969 roku został laureatem nagrody jury oraz Radia i TV na festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii. Rok później zajął trzecie miejsce na Coupe d’Europe Musicale w Szwajcarii. W 1973 roku zdobył nagrodę publiczności na KFPP Opole ’73 oraz Złotego Mikrofonu Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej w Nowym Jorku w 1993 r.

Jedną z ostatnich nagród przyznanych Połomskiemu był Złoty Fryderyk za całokształt działalności artystycznej. Wyróżnienie to trafiło do piosenkarza w 2009 roku.

W 2018 roku u Jerzego Połomskiego pojawiły się problemy ze słuchem. Z tego powodu wokalista zawiesił działalność artystyczną. Latem ubiegłego roku zamieszkał w Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie.

źródło: Polsat News

Zobacz również: