atak

To nie była spokojna noc na Białorusi. Kilkanaście minut po północy doszło do eksplozji nieopodal lotniska, które reżim Łukaszenki udostępnił rosyjskim wojskom.

Wybuchy zarejestrowano niedaleko lotniska Ziabrowka pod Homlem

W mediach społecznościowych pojawiła się niespodziewana wiadomość. „W nocy doszło do co najmniej ośmiu eksplozji w pobliżu lotniska wojskowego Ziabrauka pod białoruskim Homlem” – donieśli niezależni blogerzy, którzy zajmują się monitoringiem ruch wojsk i uzbrojenia na terenie Białorusi.

„Od godz. 00.25 do 00.32 było słychać wybuchy i czuć falę uderzeniową, kilka razy przez chmury było widać rozbłyski światła. Kierunek – lotnisko Ziabrowka” – dodali blogerzy. Ich zdaniem eksplozji miało być co najmniej osiem.

Warto podkreślić, iż obiekt znajduje się w obwodzie homelskim, graniczącym z Ukrainą. Miejsce to jest aktualnie kontrolowane przez Rosję. Powstała tam rosyjska baza wojskowa z pociskami typu Iskander-M i dywizją rakiet S-400. Poza tym, armia Władimira Putina wykorzystuje tamtejszą infrastrukturę do ataków na Ukrainę.

Podkreślmy, iż wieści na temat wybuchów potwierdziło kilka źródeł. Informację o eksplozjach i błyskach podał m.in. doradca Swiatłany Cichanouskiej Franak Viačorka. Białorusin przyznał, że w regionie Homla w pobliżu granicy z Ukrainą doszło do co najmniej ośmiu eksplozji. „Według świadków, eksplozje miały miejsce w pobliżu lotniska Ziabrauka. Stacjonują tam rosyjskie samoloty wojskowe”, „Lotnisko Ziabrauka jest wykorzystywane przez rosyjskie lotnictwo w wojnie z Ukrainą” – napisał w mediach społecznościowych.

Jednocześnie Viačorka dodał, że w tej chwili nie ma potwierdzenia, co spowodowało eksplozje. Mężczyzna przypomniał, że wojska Rosji i Białorusi miały prowadzić na tym terenie ćwiczenia wojskowe.

Rzeczywiście wcześniej Ministerstwo Obrony Białorusi podawało, iż wojska obrony przeciwlotniczej i sił powietrznych z ostrzałem na żywo biorą udział w szkoleniu. Póki co nie wiadomo, czy ma to związek z eksplozjami w okolicach lotniska wojskowego.

Być może nocne wydarzenia są związanie z wtorkowym lądowaniem rosyjskiego samolotu wojskowego. Maszyna transportowała pociski rakietowe dla wyrzutni S300 i S-400.

źródło: TVP Info

Zobacz również: