Putin

Wciąż nie milkną echa tego, czy Władimir Putin przyparty do ściany sięgnie po broń jądrową. Nie tak dawno temu postawił przecież w gotowość system odstraszania nuklearnego, po czym cały świat analizował możliwości, w których Rosja może przeprowadzić atak nuklearny. Teraz na ten temat głos zabrał Dmitrij Miedwiediew. Powiedział wprost, jakie są możliwe rozwiązania.

Czy Władimir Putin jest do tego zdolny? Miedwiediew mówi o czterech scenariuszach

Na ten moment wszystko wskazuje na bardzo małe prawdopobieństwo, że Władimir Putin wystrzeli głowice nuklearne. Nawet w Rosji wiążę się to ze ścisłymi procedurami, a sam Prezydent Federacji Rosyjskiej nie jest w stanie zadecydować, przygotować i przeprowadzić takiego ataku.

Niemniej jednak Rosja kolejny raz gra bronią jądrową. Dmitrij Miedwiediew przyznał wprost, jakie są cztery scenariusze, w których jego kraj może sięgnąć po broń ostateczną. Miedwiediew, który pełni funkcję zastępcy sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa porozmawiał na ten temat z rosyjską telewizją reżimową, zwaną też propagandową, o nazwie RBK.

Miedwiediew wskazując cztery możliwe scenariusze użycia broni jądrowej wskazał, że pierwszy z nich nastąpi wtedy, kiedy na teren Rosji trafi obca broń jądrowa. Drugi, że zostanie ona użyta przeciwko Rosji lub jej sojusznikom na terenie innego kraju.

Trzecią możliwością użycia przez Rosję broni jądrowej jest atak na jej infrastrukturę krytyczną, który groziłby sparaliżowaniem rosyjskich sił odstraszania nuklearnego. Wówczas rosyjska odpowiedź może być jednoznaczna.

Ostatnim, czwartym według Dmitrija Miedwiediewa powodem do użycia broni jądrowej jest atak na Rosję lub jej sojuszników, który wiązałby się z zagrożeniem dla istnienia kraju.

„Według różnych źródeł, w 2021 roku Rosja posiadała ponad 6,2 tys. głowic jądrowych. Tym samym jest to kraj o największym arsenale jądrowym na świecie. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, które w 2021 r. miały 5,5 tys. głowic jądrowych.” – czytamy w portalu o2.pl. Z kolei niezależna agencja, działająca w Stanach Zjednoczonych przekazała, że Rosja ma na stanie nieco ponad 4 tysiące głowic jądrowych. Pozostałe mają nie nadawać się do użytku.

źródło: o2.pl, RBK, media

 

Zobacz również: