Rosja

W dniu dzisiejszym Państwowa Agencja Atomistyki opublikowała komunikat. Eksperci wypowiedzieli się w temacie trwających nieprzerwanie pożarów lasów niedaleko Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

Trwa monitoring sytuacji w okolicach elektrowni atomowej w Czarnobylu

Państwowa Agencja Atomistyki przekazała ważne informacje dotyczące aktualnej sytuacji niedaleko Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Polscy eksperci powołali się na wiadomości pochodzące z Ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego.

Ukraińcy przekazali, iż w okolicach Czarnobyla nadal trwają pożary lasów. Na szczęście eksperci uspokajają, iż ogień nie powoduje zagrożenia radiologicznego dla Polaków. Krótko mówiąc, sytuacja radiacyjna w naszym kraju jest w normie.

Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Państwowej Agencji Atomistyki, pożary we wspomnianej okolicy Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia są normalnym zjawiskiem, które występuje co roku w okresie wiosny.

„Jak informuje ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU), obecnie obszar objęty pożarami to w sumie ok. 5000 hektarów. Służby próbują opanować ogień, jednak z uwagi na działania wojenne, prace straży pożarnej są utrudnione. Wskutek pożarów odnotowano niewielki wzrost stężenia cezu (Cs-137) w Kijowie, jednak te wartości nie stanowią zagrożenia radiologicznego dla mieszkańców stolicy Ukrainy. Tym bardziej trwające pożary przy Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia nie stanowią żadnego zagrożenia radiologicznego w Polsce” – tłumaczą polscy specjaliści.

Warto podkreślić, iż PAA na bieżąco monitoruje sytuację radiacyjną. Dodajmy, iż w strukturach krajowego monitoringu działa ponad 70 stacji pomiarowych, w tym 39 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych Państwowej Agencji Atomistyki. Poza tym, pracownicy agencji analizują także dane z 13 wysokoczułych stacji ASS-500.

„Wyniki monitoringu radiacyjnego są w normie – odnotowywane poziomy nie odbiegają od tych, które rejestrowaliśmy np. w roku ubiegłym czy w okresie przed agresją wojsk rosyjskich na Ukrainie” – podkreślają naukowcy.

Co ciekawe, każdy z nas może śledzić aktualną sytuację radiacyjną w Polsce. Na stronie PAA znajduje się mapa obrazująca bieżące wyniki monitoringu.

źródło: gov.pl

Zobacz również: