Ukraina Rosja

Sensacyjne wiadomości z Kremla. Doradca prezydenta Putina zrezygnował z zajmowanego stanowiska i wyjechał z Rosji. Powód? Co najmniej zadziwiający, zważywszy na to, że rosyjskiego przywódcę otacza grupa zaufanych współpracowników.

Anatolij Czubajs opuścił Władimira Putina. Nie zgadzał się z polityką prezydenta

Ta wiadomość zelektryzowała opinię publiczną. „Wysłannik prezydenta Rosji ds. zrównoważonego rozwoju Anatolij Czubajs zrezygnował ze swojego stanowiska i opuścił Rosję w związku z agresją na Ukrainę” – przekazały agencje Bloomberg i Reutera. Powodem odejścia miał być sprzeciw wobec wojny na Ukrainie. 66-letni ekonomista rzekomo wyjechał do Turcji.

Kim jest Anatolij Czubajs? Mężczyzna od 2020 r. pełnił rolę specjalnego przedstawiciela Właimira Putina ds. stosunków z organizacjami międzynarodowymi dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Wcześniej był szefem korporacji Rosnano, która powstała w 2007 roku w celu rozwoju nanotechnologii.

Zdaniem mediów, Rosjanin utrzymywał bliskie kontakty z zachodnimi politykami. „66-letni Chubais jest jednym z niewielu reformatorów gospodarczych z lat 90., którzy pozostali w rządzie Putina i utrzymywali bliskie stosunki z zachodnimi urzędnikami” – zaznaczył Bloomberg.

Poza tym, polityk jest znany jako architekt rosyjskiej transformacji gospodarczej po upadku ZSRR. Wówczas pełnił rolę m.in. ministra finansów i wicepremiera pod rządami Borysa Jelcyna. Wiele osób uważa go za ojca rosyjskiej prywatyzacji i ważnego reformatora rosyjskiej gospodarki w latach 90-tych.

Co ciekawe, to właśnie Czubajs dał Władimirowi Putinowi pierwszą pracę na Kremlu, w administracji ówczesnego prezydenta. Dodajmy, iż były już doradca był jednym z niewielu prominentnych ludzi z czasów Borysa Jelcyna, który pozostał w kręgach władzy w epoce Putina.

Należy podkreślić, iż sensacyjne wieści potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „Wyjechał czy nie, to jego osobista sprawa” – skomentował krótko rzecznik Władimira Putina. Pieskow dodał, że Anatolij Czubajs zrezygnował ze stanowiska na „własną prośbę”.

Warto zauważyć, iż były doradca Putina to ja na razie najwyższy rangą przedstawiciel rosyjskich władz, który głośno zaprotestował przeciwko wojnie na Ukrainie. Przypomnijmy, że wcześniej agresję Rosji skrytykował były wicepremier, szef Międzynarodowej Federacji Szachowej Arkadij Dworkowicz. Dworkowicz  zrezygnował ze stanowiska prezesa Fundacji Skołkowo, zarządzającej państwowym centrum technologicznym pod Moskwą.

źródło: onet.pl, tvn24.pl

Zobacz również: