Rosja Putin
wikimedia commons

Niepokojące wiadomości podała Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Rosja ściąga na Ukrainę najemników, którzy mają pomóc rosyjskim żołnierzom w walce z Ukraińcami. Co ciekawe, wiadomo jakiego rzędu wynagrodzenie oferuje Władimir Putin zagranicznym wojskowym.

Rosja oferuje pieniądze za pomoc w walce z Ukraińcami

Rada Bezpieczeństwa i Ochrony Ukrainy pozyskała informacje według których Władimir Putin ściąga na front najemników z innych państw. Z pewnością takie działanie Kremla jest podyktowane marną kondycją, w jakiej znalazła się armia rosyjska.

„Wbrew planom rosyjskich generałów, zaczyna im brakować siły roboczej. Dezercja, niewola i samookaleczenia – to powszechna rzecz w królewskiej armii. Aby jakoś wyrównać, a może zwiększyć szanse (Ukraina ogłosiła w zeszłym tygodniu przybycie 20 tys. zagranicznych ochotników), generał Szojgu uciekł się do sztuczki i postanowił zaangażować 16 tys. najemników” – doniosło Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji działające przy Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

Najemnicy, którzy mają wesprzeć Rosję w walce z ukraińskimi oddziałami, pochodzą m.in. z Syrii i Libii. Według Ukraińców, Putin oferuje im wynagrodzenie wynoszące 300 dolarów miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki to 1,3 tys. zł.

Co ciekawe, w Libii ta kwota to mniej niż połowa średniego wynagrodzenia netto. Zatem można stwierdzić, że to stawka głodowa. Zdaniem wspomnianego już Centrum, najemnicy z Libii, Syrii, czy Republiki Środkowoafrykańskiej liczą na to, iż uda im się przedostać z Ukrainy na teren Unii Europejskiej. „Nie będzie to jednak takie proste, ponieważ ochotnicy będą najpierw musieli przeżyć w Ukrainie” – skomentowali doniesienia Ukraińcy.

Na koniec warto przytoczyć kilka danych dotyczących strat, które poniosła Rosja. Zdaniem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, od początku konfliktu armia Władimira Putina straciła 74 samoloty i 86 śmigłowców, a także ponad 12 tys. żołnierzy.

Poza tym, Ukraińcy zniszczyli 374 czołgi, 1226 pojazdów opancerzonych, 140 systemów artyleryjskich, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 34 systemów obrony przeciwlotniczej, 600 samochodów, 3 okręty, 60 cystern z paliwem oraz 7 samolotów bezzałogowych.

źródło: se.pl

Zobacz również: