Choć wielu Polaków żyje według przeświadczenie „jeden wart drugiego”, jeśli chodzi o naszą scenę polityczną, to ostatnio przeprowadzony wśród rodaków ranking zaufania był niemałym zaskoczeniem. Różnica pomiędzy prezydentem Dudą, a prezesem Kaczyńskim wygląda niczym przepaść.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadził wśród Polaków badania dotyczące zaufania jakim darzą oni poszczególnych polityków. Wynik okazał się zaskakujący pod kilkoma względami. Największym jednak zdziwieniem było podium rankingu, na które trafił Andrzej Duda. W świetle ostatnich wydarzeń to na prawdę dziwne zjawisko. Dodajmy, że badanie odbyło się w dniach 11-12 grudnia. Proponujemy również zajrzeć na wyniki badania poparcia z końca listopada [CZYTAJ WIĘCEJ].

[irp]

Kto „zwyciężył” ranking zaufania, czyli komu ufają Polacy najbardziej?

Jak wspomnieliśmy zdecydowanie dumny z ostatniego rankingu zaufania może być Prezydent Andrzej Duda, który uzyskał blisko 43% ufających mu ankietowanych. Jak się okazało zrzucił tym samym z podium wcześniejszego lidera Mateusza Morawieckiego, który obecnie zyskał nieco ponad 40% zaufania wszystkich badanych. Co i tak jest dość sporym wynikiem w świetle ostatnich decyzji podejmowanych przez premiera.

Jak się okazuje Polacy wiążą dość spore z Szymonem Hołownią i prawdopodobnie z założonym przez niego Ruchem Polska 2050. Zajął on bowiem 3. miejsce, jeśli chodzi o zaufanie Polaków. Jak tak dalej pójdzie kolejne wybory prezydenckie mogą okazać się dla niego o wiele większym sukcesem. Do tego jednak jeszcze sporo czasu.

[irp]

Kolejnym zaskoczeniem okazała się osoba Donalda Tuska. Jak pokazują badania, polityk w ciągu miesiąca zdołał przekonać do siebie ponad 9% rodaków, co dało mu tym samym wynik równy 32,7% zaufania u badanych w ostatnim badaniu.

Komu Polacy nie ufają?

Jak wiadomo badani przez IBRIS respondenci zostali również zapytani komu nie ufają. W tej „kategorii” wręcz bezkonkurencyjnie „wygrał” Jarosław Kaczyński. Wyniki wskazują, że brakiem zaufania darzy prezesa PiS aż 63% badanych. Zaraz za nim uplasowali się Zbigniew Ziobro z wynikiem 60%, zaś zaraz za nim Krzysztof Bosak, któremu nie ufa prawie 55% Polaków.

[irp]

Zobacz również: