zamach terrorystyczny

Pielęgniarki twierdzą, że miarka się przebrała. Nie zamierzają bezczynnie siedzieć i już skierowały swoje postulaty. Rozpoczynają spór zbiorowy ze szpitalami. Ich pracodawcy mają 7 dni na ustosunkowanie się do postulatów. Później nastąpi etap mediacji, a trzecim krokiem jest strajk pielęgniarek. Czy do niego dojdzie? Dużo zależy od szpitali, a przede wszystkim od rządu.

Pielęgniarki powiedziały dość, będzie strajk?

Wygląda na to, że strajk pielęgniarek to kolejny czarny scenariusz dla rządu Prawa i Sprawiedliwości. Czy politycy ugaszą pożar w zarodku? „Czujemy się w obowiązku protestować i poinformować, że zrobimy wszystko, by polski pacjent mógł liczyć na opiekę polskiej pielęgniarki, polskiej położnej” – przekazała, cytowana przez portal Onet, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

Nieco więcej szczegółów na temat potencjalnego strajku zdradziła na antenie Polsat News Dorota Ronek. Sekretarz Zarządu Krajowego OZZPiP wyraźnie zaznaczyła, że protest na ulicach jest ostatecznością, ale i takiego wariantu nie można wykluczyć. Twierdzi, że rząd i szpitale mają 7 dni na ustosunkowanie się do postulatów i podjęcie mediacji.

Co ciekawe, już na etapie mediacji, Ronek zaznaczyła, że może zostać przeprowadzony krótki, dwugodzinny strajk. Wciąż jednak jasno podkreśla, że pielęgniarki liczą na spory zbiorowe i ich celem nie jest strajkowanie.

Warto przyjrzeć się, o co walczą pielęgniarki. Jasno wyłożył to w swojej publikacji portal Onet.

ZOBACZ!  Mały samolot rozbił się w Gliwicach. W internecie pojawiło się nagranie

Chodzi o nierealizowaną strategię pielęgniarstwa, złą legislację, brak środków na etaty oraz chęć otrzymania przez pielęgniarki części kompetencji lekarzy.

„Albo proponuje się im za niskie wynagrodzenie, niegodne wynagrodzenie, albo w ogóle się ich nie zatrudnia, bo pracodawcy twierdzą, że nie mają pieniędzy na etaty” – tłumaczy prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Do postulatów pielęgniarek odniósł się Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, który stwierdził, że wszystko jest wdrażane na bieżąco, podobnie, jak toczony jest też dialog ze środowiskiem pielęgniarskim.

źródło: Onet, Polsat News, mat. prasowe

ZOBACZ!  Troje dzieci nie żyje. Szokującego odkrycia dokonali policjanci. Matka aresztowana