Ostrzeżenie dotyczące Paczkomatów InPost

InPost stał się poważnym graczem na polskim rynku kurierskim i pocztowym. Z paczkomatów, czy kuriera tej firmy korzysta już praktycznie każdy z nas. Wszak zakupy online są na porządku dziennym, a dzięki takim okazjom, jak chociażby Allegro Smart po paczkomaty sięgamy coraz chętniej. Teraz musimy jednak uważać, alarmuje CERT Polska.

Wiadomości podszywające się pod Paczkomaty InPost

CERT Polska to zespół, który działa przy NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa). Ma ściśle określone zadania, a głównym celem CERT jest reagowanie na zdarzenia, które naruszają bezpieczeństwo użytkowników Internetu.

Stąd też najnowszy komunikat od CERT. „Ostrzegamy przed nową kampanią SMS-ową podszywającą się pod InPost – Paczkomaty, Kurier i wyłudzającą dane karty płatnicze” – czytamy w komunikacie zespołu działającego przy Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej.

Bezpieczeństwo w sieci to coraz wrażliwszy temat. Wraz z rozwojem sieci internetowej, coraz częściej spotkać możemy cyberprzestępców, którzy czyhają na pieniądze, czy wrażliwe dane osobowe klientów. Niedawno temu, a generalnie wciąż, mamy do czynienia z atakami na klientów największych banków, jak PKO BP, Santander Bank Polska, czy mBank. Teraz cyberprzestępcy w swoje szpony próbują wziąć klientów InPost.

Tadeusz Rydzyk znów otrzymał grube miliony. Kwota powala na kolana

„Po kliknięciu w link z wiadomości ofiara zostaje przekierowana na fałszywą stronę firmy kurierskiej. Na niej zobaczy informację, że przesyłka nie została odebrana, a do ponowienia próby dostarczenia należy dopłacić 5 złotych. Jedyna dostępna forma płatności to podanie danych karty płatniczej, które następnie trafiają do przestępców. Złośliwą domenę z wiadomości dodaliśmy już na listę ostrzeżeń” – czytamy w dalszej części komunikatu CERT odnośnie ataków „na InPost”.

Korzystając z okazji warto też zapoznać się z komunikatem Santander Bank Polska. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega swoich klientów przed przestępczymi procederami, mającymi na celu wyłudzenie danych osobowych i pieniędzy.

Reasumując, warto zachować wyjątkową czujność w sieci, bowiem cyberprzestępcy nie odpuszczają. Niestety, ale ich ataki są coraz częstsze i co gorsza, coraz sprytniejsze. Teraz na celownik obrali sobie Paczkomaty InPost. Warto to mieć na uwadze.

Ordynator szpitala zakaźnego w zastanawiających słowach o koronawirusie

źródło: CERT, mat. prasowe

Zobacz również: