Jak leczyć trądzik? Oto domowe sposoby

Trądzik pospolity to choroba, która dotyka najczęściej młode osoby. Nie jest to jednak regułą i z trądzikiem zmagają się także osoby starsze. Warto jednak wiedzieć, że istnieją domowe sposoby na trądzik. Zobacz więc, jak sobie z nim poradzić.

Jak leczyć trądzik? Oto domowe sposoby

Trądzik pospolity występuje najczęściej u osób młodych i ustępuje wraz z wiekiem. Chociaż, jak zaznaczyliśmy we wstępie artykułu, nie zawsze się tak dzieje. Pierwszą oznaką trądziku są zaskórniaki.

  • Maseczka z płatków owsianych, wsyp do miseczki 4 łyżki płatków owsianych, wlej 4 łyżki wody, łyżkę mleka oraz łyżkę miodu (dowolny rodzaj). Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Po dokładnym wymieszaniu, możesz przystąpić do aplikacji maseczki. Nałóż je na miejsca twarzy (można nakładać także na pozostałe części ciała), na których pojawił się trądzik. Spłucz letnią wodą po około 7-8 minutach. Możesz także używać maseczki profilaktycznie, gdyż wykazuje także działanie zapobiegające powstawaniu trądziku.
  • Tonik z zielonym ogórkiem, zetrzyj na tarce ogórka i wymieszaj go z niegazowaną wodą mineralną. Teraz wystarczy, że zamoczysz w nim patyczek kosmetyczny lub kawałek waty, a następnie przemyjesz twarz. Zielony ogórek wykazuje działanie łagodzące i kojące trądzik.

O trądziku napisano już wiele publikacji, a niejeden dermatolog zjadł sobie na nim zęby. Do przyczyn trądziku pospolitego zalicza się nadmierny stres, który wpływa negatywnie na naszą gospodarkę hormonalną. Trądzik może powstać także wskutek nieodpowiedniej diety, a zwłaszcza przy spożywaniu dużej ilości cukrów, a także fast foodów. Wbrew panującym opiniom, nadmierne opalanie również może wywołać trądzik. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ podczas opalania nasza skóra staje się grubsza i blokowane zostają ujścia gruczołów łonowych. Wśród przyczyn trądziku znaleźć można także niedokładne oczyszczanie skóry twarzy, które wywołuje zatykanie się porów oraz reakcje alergiczne.

Wiesz już podstawowe informacje o trądziku. Oczywiście choroba w zaawansowanym stadium lub wtedy, kiedy domowe metody okazują się nieskuteczne, wymaga konsultacji z dermatologiem i wdrożenia odpowiednich leków, najczęściej maści z antybiotykiem.

Niemniej jednak przy małych dolegliwościach warto sięgnąć po domowe sposoby na trądzik. Można je także co jakiś czas powtarzać w ramach profilaktyki zapobiegającej powstawaniu trądziku.

Zobacz również: