Policja w Kirgistanie prowadzi dochodzenie w związku z nagraniem, na którym 16-letnia dziewczyna krzyczy, że została porwana i zmuszona do ślubu z dwa razy starszym mężczyzną. Zgodnie z prawem dopuszczalny wiek, w którym można zawrzeć małżeństwo w tym kraju, wynosi 17 lat.

W Kirgistanie wciąż praktykuje się tradycję porywania narzeczonych zwaną „ala kachuu” czyli „łap i uciekaj”. Od 2003 r. jest ona zakazana prawnie. Przeciwnicy wskazywali, że tradycja ta przyczynia się do gwałtów małżeńskich, przemocy domowej oraz traumy psychicznej porwanych kobiet.

Mimo to, „ala kachuu” wciąż jest praktykowana w wielu regionach Kirgistanu. Na filmiku, które trafiło do sieci widać dziewczynę trzymaną za ręce przez inne kobiety podczas ceremonii ślubnej.

Według wstępnych ustaleń ofiara – 16–latka – została zmuszona do zawarcia małżeństwa z 35-letnim nieznajomym mężczyzną.

Film został nakręcony prawdopodobnie w mieście Tałas. Rzecznik tamtejszej policji przekazał, że w sprawie wszczęto już dochodzenie. Dodał, że sprawa jest badana także przez funkcjonariuszy z innych regionów Kirgistanu. Jak dotąd nie wpłynęło żadne zgłoszenie od krewnych 16-latki.

źródło:tvpinfo

Zobacz również: