Gest polegający na złączeniu kciuka i palca wskazującego został zaklasyfikowany jako symbol nienawiści. Takie stanowisko przedstawiła Liga Antydefamacyjna (ADL), jedna z najstarszych organizacji żydowskich na świecie, której celem jest walka z uprzedzeniami wobec Żydów. „OK” znalazło się na liście ADL obok swastyki czy symbolu SS. Według Ligi, gest ten zawłaszczono jako „symbol białej supremacji”.

W USA z kolei gest ten kojarzony jest z wyborcami Donalda Trumpa. Wiele osób łączy jego politykę z tzw. white power, przekonaniem o wyższości osób o białym kolorze skóry.

W lipcu, podczas jednego z przemówień, prezydent Stanów Zjednoczonych mówił o, należącej do Partii Demokratycznej, kongresmence Alexandrii Ocasio-Cortez. Wymieniając jej nazwisko (jej mama pochodzi z Portoryko – red.), wykonał gest „OK”, co tylko podsyciło spekulacje internautów.

Do niewłaściwego kojarzenia gestu „OK” przyczyniła się również aktywność członków forum 4Chan. W 2017 roku promowali niewłaściwe przekonanie dotyczące związków pomiędzy „OK” a „white power”, gdyż palce układają się w skrót „wp”. Nowe znaczenie nabrało popularności. Brenton Tarrant, który przeprowadził ataki na meczety w Nowej Zelandii pokazał wspomniany gest podczas swojej rozprawy w sądzie.Pełna lista symboli nienawiści według Ligi Antydefamacyjnej  tutaj.

źródło: polsatnews.pl

 

Zobacz również: