Od 20 dni trwają poszukiwania 25-letniego Artura Kuczery, który uciekł z Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Mężczyzna cierpi na schizofrenię paranoidalną. Nie ma przy sobie lekarstw i dokumentów.

W tej sprawie o pomoc do Fundacji Na Tropie zwróciła się kuzynka zaginionego. Pani Iwona  napisała:  „18. 08.2019 roku, o godzinie 19.05 z Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego ul Wybrzeża J. Conrada – Korzeniowskiego we Wrocławiu uciekł mój kuzyn Artur Kuczera. Miał wykręcić rękę pielęgniarce wychodzącej z oddziału. Ostatni raz widziany był w okolicach wałów przy ulicy Wybrzeża Korzeniowskiego. O jego ucieczce dowiedziałam się dzwoniąc na oddział. Pielęgniarka zapewniała mnie dwa razy że pacjent został wypisany ze szpitala. Po moim trzecim telefonie potwierdziła moje obawy że kuzyn uciekł (…)”.

Jak wyjaśnia pani Iwona,  Artur miał myśli samobójcze: –  Zagrażał sobie i innym. Uciekł ze  szpitala bez dokumentów, pieniędzy.

„We wtorek, 5 września złożyłam oficjalne zawiadomienie o jego zaginięciu na Komisariat Policji Psie Pole. Sprawie nadano  trzecia kategorie poszukiwań. Po interwencji zastępcy naczelnika z KKP Oława zmieniono na kategorie drugą. Lekarz dyżurujący zgłaszając zawiadomienie o ucieczce wprowadził w błąd dyżurnego policji, mówiąc że pacjent samodzielnie opuścił szpital i był leczony na alkoholizm. Artur choruje na schizofrenię paranoidalna, miewał stany lękowe. Do szpitala sam się zgłaszał, ponieważ szukał tam pomocy. Policja o północy wysłała patrol do Siedlc gdzie mieszka wraz z bratem Artur. I do momentu mojego zgłoszenia oficjalnego tylko to zrobiono. Nie wezwano straży pożarnej w miejsce jego ostatniego pobytu, nie ściągnięto psów tropiących. Według mnie działania, jakie podejmowała policja nie przyniosły żadnego efektu. W szpitalu jest 11 kamer na zewnątrz, są kamery w środku budynku. Do tej pory Artur nie został odnaleziony. Musi przyjmować leki. Proszę o pomoc” – apeluje pani Iwona.

– Fundacja Na Tropie na pewno zajmie się tą sprawą – deklaruje Janusz Szostak, prezes FNT

Rysopis zaginionego: wiek z wyglądu 20-25 lat, wzrost 175cm, szczupłej budowy ciała, włosy krótkie koloru ciemny blond, twarz owalna, uszy lekko odstające, uzębienie pełne, zęby duże, szczęka wysunięta do przodu. Brak znaków szczególnych. W dniu zaginięcia ubrany był w białą koszulkę z krótkim rękawem, spodenki sportowe koloru niebieskiego z białymi lampasami.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu zaginionego, proszone są o kontakt z Komisariatem Policji Wrocław Psie Pole tel. 71 340-44-33, 71 340 45 25 lub Fundacja Na Tropie – 502 226 215 oraz kuzynką zaginionego, telefon do pani Iowny: 728 896 708.

Michał Jasman

Zobacz również: