Prawdopodobnie przyczyną rozłamu w „Pruszkowie” i spadku pozycji „Wańki” była wpadka podczas przemytu ponad tony kokainy na statku „Jurata”. Narkotyki zostały przejęte przez brytyjskie służby celne 24 stycznia 1994 roku w porcie Birkenhead. „Pruszków” miał na tym stracić 36 milionów dolarów. W mafii zawrzało: – Oni mają o to pretensje do „Wańki”, bo on ten przerzut organizował – mówił mi przed laty „Dziad”.

Przy okazji sprawy „Juraty” pomogłem jednemu z pruszkowskich gangsterów.  Nie wiedziałem jednak wówczas kim jest ten człowiek.

To był jeden z największych przemytów narkotyków do Polski. Kartel z Cali – we współpracy z „Pruszkowem” – wysłał statkiem do Gdyni ponad tonę kokainy. Jej rynkowa wartość wynosiła wtedy 36 milionów dolarów. Narkotyki nie dotarły jednak na miejsce. Wówczas Kolumbijczycy zagrozili „pruszkowiakom” śmiercią. Wtedy nieświadomie zorganizowałem ochronę policyjną jednemu z głównych organizatorów przemytu.

Był 20 listopada 1993 roku, gdy kontenerowiec Polskich Linii Oceanicznych m/s „Jurata” wypłynął z portu La Guardia w Wenezueli  do Gdyni. 24 stycznia 1994 roku statek zawinął do niewielkiego portu Birkenhead pod Liverpoolem, i tam zainteresowały się nim  brytyjskie służby celne. Wśród innych ładunków, znajdowało się na nim 49 beczek z lepikiem i dachówki dla firmy Med-Glob, ze wsi Majdan koło podwarszawskiej Wiązowny. Podejrzenia Brytyjczyków wzbudził fakt, że koszty transportu lepiku i dachówek były wyższe niż wartość samego towaru. Już 25 stycznia brytyjska policja poinformowała polskich kolegów, że na statku „Jurata” znaleziono 1190 kilogramów kokainy.

Statek popłynął do Polski już bez narkotyków. Na początku lutego 1994 roku „Jurata” wpłynęła do portu w Gdyni.  Tu po ładunek przyjechał  Krzysztof O.  pełnomocnik firmy Med-Glob. W porcie kręcili się już funkcjonariusze UOP, policjanci oraz gangsterzy z „Pruszkowa”, do których należała ta przesyłka. Ci ostatni byli pewni, że towar – dotarł do kraju.

 „Początek nastąpił w 1997 roku. Wiem że wtedy Słowik nawiązał poprzez Wojciecha P. kontakt z Dariuszem W. Z tego co jest mi wiadomo W. miał kontakt z handlarzami narkotyków z Kolumbii i w ten sposób został otwarty kanał przerzutowy. W czasie kiedy Paradowski był w Stanach Zjednoczonych Ameryki pojechał tam również Słowik i tam Słowik spotkał się z Dariuszem W. Z tego co wiem W. zapoznał Słowika z jakimś Kolumbijczykiem, któremu podobno kiedyś uratował życie a ten Kolumbijczyk zajmuje teraz jakąś wysoką pozycję w mafii narkotykowej kolumbijskiej. Wojciech P. opowiadał mi, że poprzez tego Kolumbijczyka miała być dokonana transakcja dużej partii narkotyków z której on miał dostawać określoną działkę i obiecywał mi, że ja też będę miał z tego swoją działkę. Interes miał polegać na tym, że z Ameryki Południowej miała być sprowadzona duża partia narkotyków, miała być rozprowadzona po Polsce a dopiero potem pieniądze miały być zwrócone do Ameryki Południowej. Wtedy to Słowik razem z żoną pojechali do Ameryki Południowej i mieli tam zostać w zastawa za narkotyki. Było to po aresztowaniu grupy Rympałka. P. mówił mi, że narkotyki zostały załadowane na statek i wysłane do Europy, ale w Hiszpanii jeden z marynarzy z tego statku został zatrzymany na przemycie jakiejś małej ilości narkotyków. I właśnie wtedy W. w jakiś sposób spowodował cofnięcie tej partii narkotyków do Ameryki Południowej, jednak nie znam szczegółów tej operacji. W. kontaktował się ze Słowikiem, Wańką, Bolem i oczywiście z P. (…)” – tak o kontaktach z Kolumbijczykami zeznawał „Masa” .

Jak się okazało po latach, mózgiem tego przemytu był Leszek D. ps. „Wańka”. Ponoć, stracił na tej akcji milion dolarów. „Wańka” całą operację organizował przy pomocy Tadeusza S., z którym znał się od dziecka, oraz Adama U. pseudonim „Bulaj” – ojca chrzestnego syna Tadeusza S. Na początku lat 90. „Bulaj” wyjechał  do Ameryki Południowej. A za nim podążył Tadeusz S. To oni pomogli „Pruszkowowi” w nawiązaniu kontaktów z kartelem z Cali.

Kokaina z „Juraty” była faktycznie własnością kolumbijskiego kartelu  i miała trafić przez Polskę do Europy Zachodniej. Przemyt narkotyków organizowała i ochraniała grupa pruszkowska, która miała z tego otrzymać około 1/3.

Jak twierdzą wtajemniczeni, ten transport był od początku ubezpieczony. Jednak nie polisą, lecz głowami Adama U. i Tadeusza S. Gdy kokaina przepadła, obaj znaleźli się w poważnym niebezpieczeństwie. Jednak udało im się uniknąć śmierci. Zagrożeni byli też pruszkowscy. Gdy doszło do wpadki, wówczas do Polski przybyli wysłannicy kartelu z  Cali, aby rozprawić się z „Pruszkowem”.

Krzysztof  O.  – do  którego adresowany był transport kokainy – mieszkał w  Piasecznie. Zaledwie od 1 października 1993 roku prowadził niewielką firmę, zajmującą się między innymi handlem materiałami budowlanymi. Magazyny znajdowały się w Majdanie koło Wiązowny. Tam miała trafić, zamówiona w Wenezueli, dostawa dachówek i kleju w beczkach.

– Pierwszy raz zamówiłem towar w tym kraju – mówił mi wówczas – Niecierpliwiłem się, że rozładunek „Juraty” przedłuża się. Były pogłoski, że na  statku znajdują się narkotyki, ale traktowałem to jako żart.

W końcu towar załadowano na ciężarówkę i ruszyła ona do Warszawy. Krzysztof O. twierdził, że tir z dachówkami i klejem był pod obserwacją.

 – Od Gdyni jechały za transportem te same samochody.

Kilka dni później, do jego firmy miał zgłosić się nieznany nikomu osobnik. Twierdził, że ma odebrać część towaru. Właściciela nie było wówczas na miejscu i pracownicy odmówili wydania beczek.

Od tego momentu – zdaniem Krzysztofa O. – zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Wokół firmy kręcili się podejrzani mężczyźni. Którejś nocy poderżnięto gardło psu pilnującemu magazynów.

Apogeum nastąpiło na tydzień przed Wielkanocą 1994 roku. Około godziny 22.00 Krzysztof O. jechał swoim mitsubishi z Warszawy do Piaseczna: – W pewnym momencie zobaczyłem volkswagena z kogutem na dachu – opowiadał mi przed temu – Kierowca dawał mi znaki, żebym się zatrzymał. Myślałem, że to policja i zjechałem na pobocze.

Według jego relacji, w volkswagenie było kilku mężczyzn. Jeden z nich wysiadł z samochodu i podszedł do mitsubishi. Krzysztof  O. nie wyłączył silnika, jedynie opuścił szybę.

– Przekręciłeś nam towar za 30 milionów dolarów – warknął napastnik.

– Jakie dolary, jaki towar?- zapytał zszokowany przedsiębiorca.

W tym momencie bandyta wyjął pistolet z tłumikiem: – Nie rżnij idioty. Masz wybór, życie albo 30 baniek! –  i wymierzył do niego z broni. Krzysztof O. rzekomo podbił pistolet do góry. Doszło do krótkiej szarpaniny, w trakcie której padły dwa strzały. Jedna z kul ugodziła  mężczyznę  w udo. Mimo bólu nacisnął na gaz i odjechał. Za plecami  usłyszał jeszcze kilka strzałów. Pocisk przebił szybę auta.

Ranny mężczyzna pojechał wówczas do Komendy Rejonowej Policji w Piasecznie, gdzie złożył zgłoszenie o napadzie. Policjanci uznali zdarzenie za typowy rozbój. Karetką pogotowia przewieziono go do Konstancina, gdzie udzielono mu pomocy lekarskiej. Później sprawę przejęła policja na Ochocie, bowiem napad zdarzył się na terenie tej dzielnicy.

 Kilka dni później, Krzysztof O. poprosił o pomoc mnie oraz Radosława Rzepkę – wówczas byliśmy dziennikarzami „Expressu Wieczornego”. Szukał dla siebie ratunku po tym, gdy okazało się, że kokaina zniknęła z „Juraty”.

Mówił nam, że nigdy nie miał nic wspólnego z narkotykami. Ponoć nie wiedział, że został wciągnięty w brudne interesy „Pruszkowa”:

 – Znajomy polecił mi firmę w Wenezueli sprzedającą materiały budowlane. Nie sądziłem, że to tak się skończy. Czuję się zagrożony, boję się o życie swoje i rodziny. Codziennie  otrzymuję telefoniczne pogróżki. Powiedziano mi, że mam tydzień na oddanie narkotyków lub pieniędzy. A ja w ogóle  nie wiem, o co tu chodzi! – twierdził wówczas i prosił, abyśmy pomogli mu uzyskać od policji ochronę. Co udało nam się załatwić niemal od razu, przez Komendę Główną Policji.

Kilka razy odwiedzaliśmy Krzysztofa O. w jego mieszkaniu, w Piasecznie. Mieszkał z rodziną na czwartym (ostatnim) piętrze niepozornego bloku. Na schodach, pod jego drzwiami zawsze dyżurowało co najmniej dwóch antyterrorystów. Dwóch innych siedziało w samochodzie przed domem.  Ochraniali go także, gdy poruszał się po mieście. Nie jestem jednak pewien, czy byli to w pełni profesjonalni funkcjonariusze. Gdyż jeden z nich postrzelił się z własnej broni, bawiąc się nią na schodach, pod drzwiami Krzysztofa O. Innym razem funkcjonariusz wjechał w jego samochód, gdy jechał do Warszawy.

Minęło kilka lat, zanim śledczy wyjaśnili, kto był organizatorem przemytu kokainy. I zanim okazało się,  jaka w tym wszystkim była rola Krzysztofa O. Na pewno nie był on niczego nieświadomym biznesmenem.

Przez 8 lat polskie organa ścigania czekały na odpowiedź od wenezuelskich władz, na temat umowy zawartej między Med-Globem a wenezuelskim sprzedawcą lepiku. W tej sprawie wysłano dziesiątki monitów, nie obyło się bez interwencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych i polskiej ambasady w Caracas.

Po latach okazało się,  że Med-Glob to była fikcyjna firma, założona wyłącznie na potrzeby przemytu kokainy. Nikt nie prowadził w niej prac biurowych, nie wysyłano żadnych pism. Poza tym jednym, dotyczącym  zakupu dachówki i masy bitumicznej w Wenezueli.

Krzysztof O. – udając niewinnego – oszukał nie tylko nas, ale zapewne także policję. Ale kto wie, może udało nam się uratować go przed gniewem kumpli z „Pruszkowa”, albo nawet gangsterów z Cali?

W każdym razie prokuratura oskarżyła go o przemyt narkotyków i wraz z 8 innymi gangsterami trafił na ławę oskarżonych. Najpoważniejsze zarzuty postawiono właśnie Krzysztofowi O. oraz Leszkowi D. „Wańce”. Obaj w 2004 roku – wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie – zostali skazani na 8  lat pozbawienia wolności. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy oba wyroki.

– Nie ma i dotąd nie było takiego przemytu kokainy –  stwierdziła w uzasadnieniu wyroku sędzia Grażyna Wasilewska-Kloc.

Zobacz również: