14-letni Mateusz Kozak zaginął przed blisko 9 laty, gdy wybrał się wieczorem na przejażdżkę rowerem po Brwinowie.  Tą sprawą zajmuje się do kilku lat Fundacja Na Tropie.

Mateusz 16 października 2010 oku, około godziny 21.00 wyszedł ze swojego miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił, jak również nie nawiązał kontaktu z rodziną.

– Brano pod uwagę, że chłopiec mógł być porwany dla okupu, jednak jego rodzina nie jest majętna – mówi Janusz Szostak z fundacji na Tropie –  Podejrzewano też o udział w zaginięciu Mateusza pięcioosobową szajkę z Milanówka, która uprowadziła  trzy młode osoby. Jednak nie znaleziono na to dowodów.

Być może chłopiec uwikłał się w kontakty z osobami ze środowiska przestępczego. Mogło chodzić prawdopodobnie handel  o narkotyki. 14-latek stał się nagle niewygodny dla przestępców  i postanowili dać mu nauczkę. Jednak to ostrzeżenie zakończyło się śmiercią Mateusza Sprawcy ukryli jego ciało. Taką wersję przyjęła  fundacji Na Tropie, która w lipcu 2017 roku przyporządkowała miejsce, w którym mogło dojść do ukrycia ciała. Podczas czynności operacyjnych w terenie okazało się, że jest to dawny PGR za granicą administracyjną Brwinowa. Niestety w ostatnim czasie została wykonana rekultywacja tego obszaru i wszystko zostało wyrównane, a kręgi – w których być może ukryto ciało chłopca –  zasypano ziemią. Podjęcie poszukiwań w tym miejscu wiąże się z dużymi kosztami.

Ekipa fundacji Na Tropie podczas poszukiwań w Brwinowie, lipiec 2017 rok

– Mateusz był niepokornym nastolatkiem, który szukał pomysłu na życie  nie tam, gdzie powinien i znalazł śmierć – twierdzi Janusz Szostak.

Rysopis: wzrost ok. 170 cm, waga 60kg, sylwetka szczupła, włosy krótkie blond, oczy niebieskie, twarz owalna, uszy delikatnie odstające, nos prosty, uzębienie pełne;

Ubiór: w dniu zaginięcia wymieniony ubrany był w szara bluzę w żółto – niebieskie łaty, spodnie dresowe czarne, m-ki adidas, podkoszulkę koloru niebieskiego, buty sportowe m-ki Nike;

Znaki szczególne: czerwona kropka na policzku pod prawym okiem;

Ktokolwiek zna jego miejsce pobytu proszony jest o kontakt telefoniczny 22-60-46-213 lub poinformowanie najbliższej jednostki Policji lub fundacji Na Tropie  502 226 215.

 Michał Jasman

 

Zobacz również: