fot. Policja

Dwóch mężczyzn i kobieta zostali skazani przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce za zabójstwo bezdomnego mężczyzny. Jeden z oskarżonych usłyszał wyrok dożywotniego więzienia, drugi – 25 lat, a pomagająca im kobieta – półtora roku w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok nie jest prawomocny.

Do zabójstwa doszło w grudniu 2010 r. w domku na działce rekreacyjnej w Szygówku pod Pułtuskiem.

Jak poinformowała w poniedziałek Elżbieta Edyta Łukasiewicz z Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, zamordowany Paweł P. był osobą bezdomną.

– Nikt nie zgłosił jego zaginięcia. Dopiero po latach, w marcu 2017 r., zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyła obecnie skazana Anna K. – wyjaśniła Łukasiewicz.

Paweł P. został porwany, pobity i uduszony przez 33-letniego Mariusza G. i 28-letniego Mateusza K. To mieszkańcy województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Zdaniem prokuratury działali z zamiarem bezpośredniego pozbawienia życia.

– Wspólnie i w porozumieniu, po uprzednim pozbawieniu wolności pokrzywdzonego, dokonali jego pobicia – poinformowała prokuratura.

Mariusz G. przemocą doprowadził pokrzywdzonego do wykonania innej czynności seksualnej. Następnie mężczyźni „leżącemu na podłodze Pawłowi P. włożyli do ust podpaskę, okręcili głowę taśmą, po czym skrępowali ręce i nogi, założyli na głowę foliową torbę, zaciskając ją taśmą – szczelnie wokół jego szyi”. To, według ustaleń śledczych, doprowadziło do śmierci Pawła P.

Potem wynieśli ciało mężczyzny z domku, włożyli do wcześniej przygotowanego dołu i zakopali. Pomagała im w tym Anna K., która oświetlała miejsce telefonem komórkowym.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce podzielił stanowisko prokuratury w sprawie wymierzenia oskarżonym najwyższych kar pozbawienia wolności. Mariuszowi G. wymierzył karę dożywotniego więzienia, Mateuszowi K. – 25 lat. Skazani zostali także pozbawieni praw publicznych na 10 lat.

Annie K. za pomoc w zacieraniu śladów i nieudzielenie pomocy Pawłowi P. sąd wymierzył karę łączną roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na trzy lata.

źródło: PAP

 

Zobacz również: