W Niemczech zauważono tropikalne kleszcze. Są większe niż europejskie. Pajęczaki prawdopodobnie zostały przyniesione przez ptaki i podobnie jak nasze rodzime przenoszą niebezpieczne choroby.

Hyalomma to gatunek występujący w południowej Europie, w Azji i Afryce. O ich pojawieniu się w dwóch krajach związkowych pisze „Deutsche Welle”.

Zdaniem specjalistów pajęczaki trafiły do Europy na ptasich grzbietach, bo ich larwy gnieżdżą się bowiem na piórach. Ich migracji sprzyjają upały. Są znacznie większe od znanych nam kleszczy. Mają długość około dwóch centymetrów. Bytują głównie na dużych ssakach. W Niemczech odkryto je na koniach.

Jednak atakuje także ludzi. I nie siedzą w trawie, czekając na żywiciela, są w stanie samodzielnie go poszukać. Potrafią przemieścić się nawet sto metrów.

Tropikalne kleszcze mogą wywołać, podobnie jak te europejskie, boreliozę i zapalenie mózgu, a oprócz tego tak zwaną gorączkę kleszczową.

W Niemczech, jak dotąd nie zaobserwowano, by hyalomma atakowała ludzi. Jest ich zbyt mała populacja. Zauważono zaledwie parę sztuk. Hyalomma jest jednym z 600 istniejących na świecie rodzajów kleszczy.

Zobacz również: